Снимка: YouTube

От 15 години никой не е слизал до останките на "Титаник". В ранния август обаче екип от експерти и учени се гмурка, за да разгледа величествения кораб. Това, което откриват, ги шокира.

Бактерия, която яде метал е започнала да унищожава кораба. Състоянието му в момента е трагично, а за това допринасят и корозията от солената вода, както и океанските течения. Някои места от най-популярните снимки на потъналия Титаник, вече не съществуват.

Историкът Парк Стивънсън казва, че някои от предметите в покоите на капитана са напълно разрушени.

"Ваната на капитана е популярно и любимо изображение сред Титаник-ентусиастите, но сега вече я няма. Цялата палуба от едната страна се срива, завличайки със себе си кабините“, разказва той пред Guardian.

Кадри, които експедицията пусна, показват как бактерията изяжда носа на кораба.

"Разпадът ще продължи, това е естествен процес“, казва експертът Лори Джонсън.

"Титаник" потъва през 1912 година, когато се сблъсква с айсберг по пътя си към Ню Йорк. Загиват 1500 от 2224 пътници. Капитанът Едуард Смит остава с кораба до самия му край. Някога смятан за непотопяем, сега Титаник лежи на дъното, разделен на две части, които се намират на около 600 метра една от друга.

Докато са били край кораба, водолазите са провели кратка церемония в памет на загиналите. А мисията им била затруднена от лошо време и силни течения.

Дълбочината от 4 км и липсата на светлина прави лобното място на "Титаник" негостоприемно за повечето видове живот, но не и за микробите, които ядат метал. Те бавно превръщат кораба в рустици, които рано или късно се разпадат на фин прах и се разнасят в океана.

Според експедицията от "Титаник" няма да остане и прашинка до 2030 година.

Учените са изненадани, колко бързо се разпада кораба. Но са спокойни. "Той просто се връща към природата“, казва Стивънсън.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase