Кадър: Bulgaria ON AIR

Още преди 5 години психолози и психиатри алармираха, че селфито е симптом на заболяване. Тази зараза тръгва от Русия, твърдят специалистите, но вече има глобални размери. Според статистика, направена от CNN за периода от 2011 до 2017 година, при опити за селфи нелепо са загинали близо 260 души, като близо 72% от жертвите са под 30-годишни.

"Адреналинът често си казва думата, но в момента тече и антиселфи движение, което протестира срещу селфитуристите, които пречат на останалите", каза в "Денят ON AIR" журналистът Магдалена Гигова.

Тя припомни и една от новите поговорки, която гласи, че ако не си си качил снимката в социалните мрежи, събитието не се е състояло.

"Селфитата вече се ползват и за благотворителна кампании, така например бяха събрани около 8 млн. пунда за децата в Сирия. Може да се генерира и за добро дело селфито", допълни Гигова.

По думите ѝ анонимността на интернет е изключително привлекателна.

Пред Bulgaria ON AIR PR експертът Александър Христов посочи, че селфитата са начин за привличане на внимание.

"Това е желанието да живееш в интернет и да се правиш на много готин", заяви той.

Според него все повече компании ползват селфитата за проучване и популяризиране на някои свои продукти.

"Живеем в интернет, защото там е информацията. Традиционните медии са по-обективни, а социалните мрежи дават възможност да четеш каквото искаш", обясни Христов. 

По думите му интернет ни е отнел дълбочината на общуването.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase