Pixabay

Проблемът със замърсяването с пластмаса се задълбочава и съветите към хората са да намалят употребата ѝ. Според проучване, с най-голям принос към проблема са пластмасовите бутилки за вода, които ежедневно се използват и след това се изхвърлят от населението на света.

Ако всеки ден ви се налага да си купувате вода от магазина до офиса, то експертите съветват да се откажете от този вреден за природата навик. Вместо това може да си вземете бутилка за многократна употреба и да си наливате вода от вкъщи или от диспенсъра на работа.

Но ако решите да смените бутилките, тогава трябва да знаете колко често да почиствате шишето си. Ако го занемарите може да предизвикате появата на микроби като бактерии, гъбички и вируси, които виреят при влага. Те, от своя страна, могат да заразят водата ви, особено когато оставяте шишето си отворено.

Как се развиват микробите?

Когато отпивате глътка от бутилката с вода, по ръба ѝ остават следи от това, което е било по устните и в устата ви. Частиците храна могат да отидат директно във водата, което по-късно може да доведе до размножаването на микроби, ако бутилката не се почиства добре.

Затова не е препоръчително да споделяте бутилката си с други хора и дори е добре да имате отделно шише от другите членове на семейството ви.

Трябва да внимавате и къде оставяте бутилката си. Влажната среда е благоприятна за развитието на бактерии, особено ако не почиствате добре шишето. Водата не трябва да е на много топло място, защото това е перфектната среда за развитие на микроби.

Още съвети за грижата за бутилките с вода четете в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase