Снимка: flickr

Международен екип с участието на специалисти от университета на Лион, Франция, е разгадал "бодливите" тайни на розата, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър джинетикс".

Дешифрирането на генома на цветето на любовта може да доведе до създаването на "розови блокбастъри" - разновидности с по-наситени багри и ухание, които са по-устойчиви на суша, болести и вредители, и имат по-дълъг живот след отрязване.

Създадената от учените генетична карта - една от най-подробните на растителен вид, е базирана върху генома на Китайската роза (Rosa chinensis).

Смята, че тя е първата източноазиатска роза, достигнала до Европа през 18-и век. За да изследват произхода и еволюцията й, специалистите са сравнили генома на розата с този на други растения от семейство Розови като ягода, кайсия и праскова.

Учените са идентифицирали над 36 000 гена, кодиращи протеини, и биохимичен механизъм с роля в координирането на уханието и цветовете на розата.

Китайската роза се смята за един от основните предшественици на съвременните десетки хиляди култивирани разновидности, произлезли от известните около 200 вида диви розови растения. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase