Снимка: Reuters

Много съвети за оцеляване в дивата природа, които са ни познати от филмите и телевизионните предавания, на практика са погрешни и дори могат да доведат до смъртта ни, пише в. "Московский комсомолец", цитиран от БТА. Изданието разбива някои от наложилите се стереотипи.

1. Ако се окажете сам на диво място и първо тръгнете да търсите храна, може да направите грешка, защото без нея може да оцелеете няколко дни. Далеч по-разумно ще бъде, ако запазите силите си за това, което е от първостепенна важност - да си намерите убежище и да не допуснете организмът ви да се обезводни.

2. Мислите, че убежището означава покрив над главата ви. На практика това е мястото за сън. Студената земя е далеч по-опасна от студения вятър. Направете си "постеля" от суха растителност, за да запазите през нощта топлината на тялото си.

3. Мислите, че трябва да пазите запасите си от вода колкото се може по-дълго. Не, водата ви е необходима сега. Някои изгубили се туристи са умирали, въпреки че са имали още вода, защото са се опитвали да я икономисват. Пийте!

4. Мислите, че ако нямате вода, трябва да пиете собствената си урина, за да поддържате нивото на течностите в организма. В действителност това ще доведе до претоварване на механизмите за терморегулация на организма. По-добре е да си направите компрес, като уринирате върху кърпа - в жегата ще ви помогне да се охладите.

5. Смята се, че ако ви ухапе змия, трябва да изсмучете отровата от раната. На практика това ще нанесе допълнителни вреди на дихателните органи и на стомаха. В такива случаи не се паникьосвайте, а потърсете веднага помощ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase