Снимка: Reuters

Хроничната липса на сън при работещите нощни смени може да доведе до необратима загуба на ключови за интелекта неврони, която не може да бъде компенсирана с повече сън през почивните дни, съобщава BBC, позовавайки се на американски лекари.

Изследването е направено с опитни мишки. Установено е, че при тях продължителната липса на сън води до измирането на 25 процента от определени мозъчни клетки. Ако същото е вярно и за хората, то те вероятно напразно се опитват да си наваксат пропуснатия сън, казаха учените от университета на Пенсилвания.

Мишките са поддържани будни, за да бъде имитирана специфичната липса на сън, характерна за съвременния живот заради нощните смени или прекалено дългия работен ден.

Учените са изследвали мозъчните клетки, които поддържат вниманието. След няколко дена режим като на работещи нощна смяна,  с три дни нощни смени и четири-пет часа сън за 24 часа, мишките са загубили 25 процента от мозъчните клетки в част от мозъчния ствол.

Това е първото доказателство, че загубата на сън може да доведе до загуба на мозъчни клетки. Необходими са още изследвания, за да се разбере дали хората, които не си доспиват, може да са застрашени от трайни увреждания, отбелязват учените.

Те се надяват да успеят да разработят лекарство, което да предпазва мозъчните клетки на съвременния човек.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase