Снимка: Reuters

Мъжете, които са останали без работа за повече от две години, стареят по-бързо от връстниците си, установиха британски учени от Импириъл колидж в Лондон. Изводите си биолозите са направили на базата на намаляването на размера на теломерите на ДНК.

"През последните години много учени са се опитвали да открият връзка между продължителната безработица и влошеното здравословно състояние. Ние станахме първите, които успяха да демонстрират наличието на тази връзка на клетъчно ниво.

Откритието поставя нови проблеми, които крие безработицата през младежките години. По тази причина социалните служби трябва да помагат на младежите да си намират работа, ако са загрижени за здравето им" - твърди Джесика Бакстън от Импириъл колидж в Лондон.

Бакстън и нейните колеги са изследвали над 5500 образци ДНК, които са били извлечени от клетките на мъже и жени от Финландия, родени през 1966 година. На всички тях на 31-годишна възраст са били направени пълни медицински изследвания.

Учените са установили, че теломерите, извлечени от клетките на мъжете, останали дълго без работа, са били много по-къси в някои нишки на ДНК, отколкото при останалите хора от изследването. Теломерите са крайните участъци ДНК от хромозомата, намираща се в ядрото на всяка клетка на човешкия организъм.

При всяко делене на клетката те се скъсяват, а когато дължината им е недостатъчна за ново делене, клетката умира.

Учените са открили, че теломерите при хората, които са били без работа продължително време, са по-къси, отколкото при другите здрави хора, участвали в изследването. А това означава, че безработицата по някакви причина е ускорила стареенето на безработните финландци.

Подобен ефект обаче не е бил наблюдаван сред безработните жени, участвали в същото изследване. Засега учените не са намерили обяснение на тези факти, но предвиждат допълнителни изследвания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase