Снимка: архив, Reuters

Орнитолози от Швейцария съобщават, че са събрали първите по рода си недвусмислени данни за птици, които летят до 200 дни без прекъсване, предаде ДПА.

Издръжливите летци се хранят с "въздушен планктон" – носещи се във въздуха насекоми, и дори спят по време на полет.

За целите на проучването си специалистите от Швейцарския институт по орнитология и университета за приложни науки в Берн са уловили през 2011 г. шест алпийски бързолета (Tachymarptis melba). Учените са ги екипирали с миниатюрни проследяващи устройства, преди птиците да прелетят над 3000 километра до Сахара, където зимуват. Устройствата са отчитали местоположението на бързолетите и промените в позицията на телата им на всеки четири минути.

Когато птиците са се завърнали през пролетта по местата им за гнездене в Швейцария, изследователският екип е уловил три от тях и е изтеглил събраната от проследяващите устройства информация.

Данните са показали, че бързолетите са се задържали във въздуха приблизително седем месеца без прекъсване, като или са размахвали криле, или са се носили по въздушните течения, особено през нощта. Учените допускат, че е възможно бързолетите да са кацали за кратко в интервалите между отчитанията.

Орнитолозите са установили още, че птиците са били в полет през цялото им зимуване в районите южно от Сахара.

Откритието все пак не е толкова изненадващо за специалистите - орнитолозите от години твърдят, че някои бързолети могат да се задържат във въздуха през почти целия си живот.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase