Снимка: архив, Reuters

Изследване с помощта на подхвърлени портфейли с малко пари и лични вещи определи най-честните градове в света, съобщи в. "Дейли мейл". В изследването на "Рийдърс дайджест" са включени 16 града.

На първо място по честност излязоха жителите на Хелзинки, които върнаха 11 от 12 "загубени" портфейла. На последно място е Лисабон със само един върнат портфейл, и то от двойка холандски туристи.

В портфейлите е имало по 30 британски лири, снимки, както и телефона на собственика. От подхвърлените 192 само половината са върнати, но резултатите се различават рязко от град в град.

Дали градът е беден или богат, няма значение за това колко хора решават да задържат парите или не. Индийският град Мумбай зае второ място по честност, като там бяха върнати 9 от 12-те портфейла въпреки факта, че с 3000-те рупии в него може да се купи много повече, отколкото с 43-те франка в богатия Цюрих, където са върнати само четири.

На трето място са Будапеща и Ню Йорк с по осем върнати портфейла. Пети са Москва и Амстердам с по седем. Седмото място си поделят Берлин и Любляна, деветото - Лондон и Варшава, 11-ото - Букурещ, Рио де Жанейро, Цюрих с четири върнати портфейла. На 14-о място е Прага с три върнати портфейла, на 15-о Мадрид - с два. Последен е Лисабон.

Възрастта и полът също не са показатели за честност, защото мъже, жени, деца и пенсионери са задържали и връщали портфейли еднакво.

Много са случаите и на открито присвояване. Мъж взел портфейла, погледнал в него и се качил в нова мазда. Друг мъж в Ню Йорк, веднага след като намерил портфейла, влязъл в магазин и си купил картон цигари.

В Амстердам възрастен човек, след като намерил портфейла, влязъл в магазин за алкохол. Оказало се обаче, че не искал да похарчи парите за някаква бутилка, а да използва телефона, за да се обади на собственика на портфейла.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase