Снимка: Investor.bg
fallback

При условие, че съседите са съгласни и са намерили финансиране (собствено или по някаква програма), цялостното саниране на жилищната сграда е добре да започне с енергиен одит. Обследването на сградата ще даде най-ясна представа на собствениците какви ремонти трябва да бъдат направени, за да се намали потреблението на енергия, както и приблизителна цена за това.

Енергийното обследване се прави от лицензирани фирми. Специалистите правят оглед на състоянието на сградата, отчитат цялото потребление на енергия на базата на броя обитатели и състоянието на системите и инсталациите и дават предписания за необходимите мерки за спестяване на енергия.

На базата на тези предписания може да се изготви и ориентировъчен бюджет за изпълнението на предписаните мерки.

Ако тези мерки бъдат изпълнени, в последствие същата фирма трябва да направи нов енергиен одит и да определи какъв енергиен клас е постигнала сградата, който се вписва в специален енергиен паспорт. Така собствениците на жилища в нея могат да бъдат освободени от данък „сгради“ за няколко години.

Преди всичко обаче е нужно, ако живеете в блок, всички съседи да са съгласни да се направи цялостно саниране на сградата, при това то да не се ограничава само до полагането на външна топлоизолация, а да бъде направена цялостна рехабилитация на електрическите, ВиК и отоплителните системи.

Няма как да се направи обновяване на сградата и да се намери финансиране без съгласието на съседите. Добре е също така да се регистрира сдружение на етажната собственост, ако ще се търси външно финансиране за санирането и разходите по ремонтните дейности не се поемат със собствени средства.

Ако не правите ремонта със свои средства, добре е да проучите всички възможности за осигуряване на средства и след това да изберете най-подходящата програма за жилищната сграда, която обитавате.

Имайте предвид обаче, че ако правите санирането по някаква програма или схема, тя ще поеме максимум до 50% от разходите по строителните работи.

Единствено по Схемата за зелени инвестиции, която предвижда средства от продажбата на свободните количества въглеродни емисии да се влагат в подобряване на енергийната ефективност, се очаква финансирането да достигне до 70% от бюджета за саниране. Тази схема обаче все още не е влязла в действие, но е залегнала като идея в проектозакона за климата, който трябва да бъде приет до края на годината.

Фонд за енергийна ефективност

Единият от вариантите е да потърсите заем от Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“. Той е създаден със Закона за енергийната ефективност, по междуправителствени споразумения между Глобалния екологичен фонд (чрез Световната банка), австрийското и българското правителства и частни спонсори.

Фондът предлага на публичния сектор, бизнеса и индивидуални клиенти нисколихвени кредити, частични кредитни гаранции и портфейлни гаранции при изпълнението на инвестиционни проекти за енергийна ефективност.

Ако кандидатствате за финансиране от фонда, необходимо е първо да направите енергийно обследване на сградата. Фондът освен това изисква стойността на проекта да бъде между 30 хил. и 3 млн. лева, както и възвращаемостта му да е до пет години.

Дяловото участие на кредитополучателя трябва да е не по-малко от 10% при съвместно кредитиране с участието на търговска банка и поне 25%, когато финансирането е само от фонда.

При кандидатстване се прави оценка на проекта и на кредитоискателя. Cрокът за разглеждане на предложен проект за кредитиране е 6 седмици, при условие, че кредитоискателят успее да представи без забавяне всички необходими документи съпътстващи проектното предложение.

Срокът на отпуснатите заеми е до 5 години при годишна лихва 6 – 10% за корпоративни клиенти и физически лица.

Очаквайте скоро повече информация и за другите възможности за финансиране на мерки за енергийна ефективност в дома.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

do Германия как е

преди 11 години

Mojesh li da mi kajesh v koi region e tazi firma i kak se kazva, interesuvam se za moiata sobstvena kasta, merci :)

23

Анонимен

преди 11 години

Регистрацията като юридическо лице на всички собственици е мечтата на фирмаджията! После вкарваме лобистки закони и си осигуряваме тлъсти печалби и бизнес рахатлък до живот без напъване.

22

В Германия как е 3

преди 11 години

.... С такива и такива фирми ще бачкаш, (наши), и накрая ще ти дадем 20 до 50 % ако те одобрят, ама ако не те одобрят, като в същото време може да си го направиш същото с други материали, със същите качества за цена по малка от тия 20-50% и закаква да го правя с тях, къде е държавата тук? Кой решава парите отпуснати по програми енергийна ефективност кои фондове частни да ги управляват. Защо парите не се предложат директно на потребителя, а трябва посредници да усвояват пари?

fallback