Общ преглед

Ако е крайно време да смените подовата настилка в хола или спалнята, а коркът, който ви представихме преди дни в Месец на ремонтите ви се струва скъп вариант, най-добре е да изберете ламинирания паркет (ламинат). Тази подова настилка става все по-популярна в последните години благодарение на оптималното съотношение между цена и качество.

Още по темата
Какво всъщност представлява ламинираният паркет? Той е многослойна синтетична настилка, създадена чрез съвместното съчетаване на процесите разтопяване и ламиниране. Ламинатът е изкуствена настилка, представляваща комбинация от дървесни влакна, меламин, смоли, както и  дори хартия. Производството му не е много труден процес – то става чрез насищане на дървесните частици със смоли, след което те се подлагат на натиск под висока температура и налягане, за да се слеят в един лист. Казано по-просто дървестните частици представляват около 80% от състава на подовата настилка, а на пластмасовите смоли се падат около 20%.

Обикновено ламинираният паркет се състои от 4 слоя, като за потребителя най-важен е най-горният, който определя визията му.

Ламинатът има редица предимства като подова настилка, освен цената. Той не изисква циклене, шлифоване, лакиране, а освен това не избелява на слънце. Ако имате някое по-упорито петно върху него, то лесно може да се премахне с препарати, които за другите настилки не е препоръчително да се използват. Лесният монтаж е друг плюс на ламината, като на практика човек може и сам да свърши тази работа в своя дом. Ако е с по-добро качество, този вид настилка може да бъде и много добър топлоизолатор.

Разбира се, и тук има известни особености, които е добре да се знаят, преди да започнете да поставята своя ламинат. Препоръчително е, подовата настилка да остане поне 48 часа в помещението, в което ще се слага при същите климатични условия. Важна предпоставка за монтажа и продължителното запазване на подовия ламинат е микроклиматът в помещението да е с температура около 20°C и относителна влажност на въздуха от 50-70%.

Друга важна особеност е, че основата на пода трябва да е абсолютно равна, чиста и товароподемна. Неравностите по пода повече от 3 mm на 1 m трябва да бъдат изравнени от специалист. Необходимо е и да има замерване на влажността на пода, за която също има определени изисквания. И не забравяйте: подовият ламинат не се лепи, кове или фиксира по друг начин, освен чрез клик системата.

При избора му първо е нужно да се определи за какви помещения ще се използва и за какво натоварване. И по възможност купете ламинат по-висок клас. Ламинираните подови настилки имат широка гама от цветове, щампи и текстури. Те може да изглеждат като естествен камък, гранит, мрамор, дърво, като на тях дори може да се постави всеки един образ, който пожелае клиента.

Голямо е разнообразието и при видовете повърхности на ламината. Те може да бъдат гланцирани, сатенени или матирани. Имайте предвид все пак, че ламинатите с лъскава повърхност са склонни към надрасквания. Силно изразената видимост на тези наранявания се дължи на естеството на повърхността и начина, по който светлината се разпръсква по нея.
И за финал: Ламинираните подови настилки са много здрави и издръжливи и при правилна поддръжка и експлоатация се радват на дългогодишно ползване. Затова след като я сложите, се отнасяйте с внимание и пазете вашата нова подова настилка. А ако имате достатъчно снимки от поставянето й, може да ги споделите с нас. Защото Месец на ремонтите с Dnes.bg ти е подготвил страхотни награди.

Докато се забавлявате с ремонтни дейности, не пропускайте и шанса си за награда от нашата игра РАЗКЪРТИ И СПЕЧЕЛИ

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase