Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Антибиотичната резистентност може да причини смъртта на над 39 милиона души до 2050 г. Това е изводът на изследване, публикувано в научното издание „Лансет“.

За първи път подобно проучване оценява въздействието на антибиотичната резистентност през годините и се опитва да прогнозира развитието й.

От 1990 г. до 2021 г. над 1 милион души в света са умирали на година заради антибиотична резистентност. Авторите на изследването са се  фокусирали върху 22 патогенни агента, 84 комбинации между патогени и лечения и 11 инфекциозни синдрома при хора на всякакви възрасти в 204 страни и територии чрез данни за над 520 милиона души.

През тези три десетилетия смъртта на деца до 5 години, пряко причинена от антибиотична резистентност, е спаднала с над 50 процента, тъй като превенцията и контролът при пеленачетата и малките деца са се подобрили.

По-малко чести при тези деца, инфекциите обаче са станали по-трудни за лечение, когато възникнат. Паралелно с това смъртността при възрастни хора на и над 70 години е скочила с 80 процента за същия период заради бързото застаряване на населението и по-голямата уязвимост на възрастните на инфекции.

Що се касае до патогенните агенти, смъртта, дължаща се на златист стафилокок, устойчив на метицилина, е най-нараснала в света.

В идните десетилетия смъртните случаи, дължащи се на антибиотична резистентност, ще нараснат още повече.  Според моделите на изследователите броят на преките жертви може да достигне 1,91 милиона годишно в световен мащаб до 2050 г., което е скок с повече от 67% в сравнение с 2021 г. До средата на този век антибиотичната резистентност ще играе по-голяма роля за 8,22 милиона смъртни случая годишно, което е увеличение със 74,5% в сравнение с 2021 г. Общо между 2025 и 2050 г. антибиотичната резистентност би могла да бъде пряка причина за повече от 39 милиона смъртни случая в световен мащаб и би била свързана със 169 милиона смъртни случая, според учените.

Възможни са обаче и по-малко песимистични сценарии, отбелязват авторите на изследването. Те припомнят и че подобряването на лечението на инфекциите и на достъпа до антибиотици би могло да предотврати от своя страна 92 милиона смъртни случая в света между 2025 и 2050 г., особено в Южна Азия и Субсахарска Африка.
(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Анонимен

преди 2 дни

Айде сега да излязат с едно проучване колко ше умрат от ненавременно изписване на антибиотична терапия и чакане "да мине" както се случва масово в държави като Великобритания. Като има резистентност, да се финансират проучвания за нови терапии.

30

malgiorno a tutti

преди 2 дни

Нищо неочаквано, всичко си върви по предвидената линия :). Имам си на стената, за вдигане на настроението, една антибиограма с ~30 антибиотика (включително от тези, които се пазят за много специални случаи, drugs of last resort) на пациент от една софийска клиника (няма да цитирам коя). Прави впечатление буквата 'R' на всичките редчета, а изолатът е стара и добре позната бактерия (също няма да цитирам коя) :). Пациентът и той се излекува, само че от всички болести, бъдещи включително :))).

29

Анонимен

преди 2 дни

"Бактериите развиват резистентност точно в тези хора, мутират и се възпроизвеждат само в най-леталната форма и някой ден се връщат при теб!" - Глупсоти на търкалета е това с "само в най-леталната форма" ...

fallback