Снимка: БГНЕС
"Световната здравна организация (СЗО) не препоръчва универсална ваксинация на деца и юноши срещу COVID-19, тъй като има малко случаи на сериозно заболяване в тази възрастова група. В допълнение, в редица страни все още пълнолетното население не е ваксинирано". 
 
Това се казва в изявление, оповестено от стратегическата консултативна група от експерти по имунизация на СЗО, цитирано от БГНЕС.
 
"СЗО понастоящем не препоръчва ваксинация на деца и юноши, тъй като тежестта на COVID в тази възрастова група е ниска и защото не е постигнато широко ваксинационно покритие във всички страни", казва се изявлението.
 
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус отново подчерта липсата на справедливост при разпределението на ваксините по света. 
 
"Докато някои страни сега прилагат бустерни дози, само половината от държавите-членки на СЗО ще успеят да постигнат ваксинация на 40% от населението си до края на годината", каза той, цитирайки „дисбаланси в глобалното предлагане на „ваксини“. 
 
Ръководителят на СЗО цитира данни, според които сега в света "около 20% от всички дози на ваксината се използват ежедневно за бустерни и допълнителни ваксинации". Липсата на равен достъп до ваксини в света "коства много животи", каза Гебрейесус.
 
Гебрейесус сподели мнението си, че са необходими допълнителни мерки, за да се гарантира равен достъп до ваксини. Той припомни, че в Африка трима от всеки четири здравни работници не са ваксинирани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase