Снимка: Pixabay

"Вариантът Омикрон го няма. Прогнозата ми беше, че ако не дойде до Никулден, ще си изкараме едни весели коледни и новогодишни празници". Това каза в ефира на bTV математикът проф. Николай Витанов.
 
Той смята, че има малка вероятност омикрон да е при нас вече, но все още да не е регистриран.
 
"Има две системи за регистрация - основната е на Националния център за паразитни и заразни болести, а другата е резервна и е моята, но и двете не го засичат. Това означава, че или не го засичат, или го няма. Ако е тук, това са единични случаи, които не оказват такова влияние, че да бъдат засечени от системите", обясни Витанов.

Още по темата
"На база на данните от Южна Африка очакваме, че Омикрон ще се разпространи малко по-бързо. На Делта варианта му трябваха от 4 до 6 седмици да стане доминантен и да измести предишния. Този е по-бърз", каза още математикът.
 
"Сега по празниците няма да го забележим, ще влезе - няма начин да го спрем по границите. Три-четири седмици след Ивановден и Йордановден ще се бори за доминация и ще я постигне към края на януари. В България му трябват пет дни средно, за да запали дифузното разпространение и първата седмица ще сме в средата на проблемите с Омикрон", допълни Витанов.
 
Математикът прогнозира, че това ще бъде петата COVID вълна, но и отбеляза, че четвъртата все още не е отминала напълно.
 
"Омикрон" е по-заразен и ще има повишение на заболеваемостта, отбеляза математикът.
 
"Теорията казва, че най-засегнати са най-големите градове, тъй като гъстотата на населението е по-голяма. Очакванията са, че ще удари Варна малко по-силно от Пловдив, това есвързано с разпределението на населението, а най-слабата интензивност се очаква по Ямбол, Смолян, Разград, Кърджали, Кюстендил", допълни проф. Витанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase