Снимка: Pixabay
fallback
Проф. Пол Хънтър, от факултета по медицина в Университета на Източна Англия, изказа опасенията си, че Омикрон "се разпространява доста по-бързо от варианта Делта" и вероятно в момента във Великобритания има повече от 1000 случая, съобщи БГНЕС.
 
Пред Би Би Си той каза, че не е ясно как данните от Южна Африка ще се пренесат в Обединеното кралство, тъй като в страната има висок процент ваксинирано население.
 
"Все още не е сигурно как ще се разпространи във Великобритания, но мисля, че първите признаци са, че вероятно ще се разпространи доста бързо и вероятно ще започне да конкурира Делта и ще се превърне в доминиращия вариант в рамките на следващите седмици или поне месец", каза професорът.
 
"Големият въпрос, който остава, е колко опасно е всъщност, ако се заразите с варианта Омикрон, и това е въпросът, на който се опитваме да отговорим в момента", уточни Хънтър.
 
Относно ограниченията за пътуване той обясни, че "един от проблемите на подобни ограничения за пътуване е, че те демотивират други страни да бъдат открити по отношение на собственото си положение, тъй като се страхуват от това, което биха възприели като икономически санкции."
 
"Така че мисля, че след като инфекцията се разпространи в рамките на една държава, тогава ограниченията по границите всъщност не постигат нищо. Знаем това много преди ковид. Честно казано, това е знание, което сме имали от десетилетия, ако не и от векове", подчерта ученият.
 
На въпрос дали Обединеното кралство е по-близо до началото на пандемията, отколкото до края, той отговори: "Мисля, че този вирус е около нас и ще остане около нас завинаги."
 
"Последният път, когато имахме голямо огнище на коронавирус, беше преди около 130 години. И този вирус все още циркулира, ние се заразяваме с него сравнително редовно на всеки три до шест години, и той всъщност причинява просто обикновена настинка", каза проф. Хънтър.
 
"Вероятно това е начинът, по който ще протече тази пандемия, така че ние ще бъдем многократно заразени с ковид, ще бъдем многократно заразени с нови варианти, но като цяло те ще бъдат просто още една причина за обикновена настинка и в този момент ще спрем да се притесняваме за това, но все още не сме стигнали дотам", заключи проф. Пол Хънтър. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 2 години

Защо не кажете истината ,че новият вариант протича много леко,по мнение на наблюдаващи лекари от страните ,където новият мутант е засечен и регистриран.Защо не споменавате ,че природата на вирусите с времето да става по-заразени,но-леко преносими.Също ,важен е факт ,че защитата от ваксините,на работи при този нов вариант,тъй като ваксините са базирани на спайк протеина,който при новият вариат е силно променен

10

Анонимен

преди 2 години

"Пред Би Би Си той каза, че не е ясно как данните от Южна Африка ще се пренесат в Обединеното кралство, тъй като в страната има висок процент ваксинирано население." ---Това изречение е писано само за професори. Не вярвам и авторката на статията да го разбира.

9

Анонимен

преди 2 години

Леле колко прости антита има тук! Това да не са дежурните антиваксърченца? Мангъроидченца?

fallback