Снимка: МОН
fallback

МОН показа как ще бъдат тествани учениците за COVID преди да се върнат в клас. Стефания и Виктор бяха първите ученици, които опитаха щадящите тестове.

"По-сигурна се чувствам като се тествам един-два пъти в седмицата. и вече трябва да се чувстваш ок. По-добре е да се тестваме, за да ходим на училище и да се виждаме с всички", каза Стефания, пред Bulgaria ON AIR.

След получаване на резултат, пробите ще се изхвърлят в пликове, които ще се складират в свободно помещение в училището. Екипи на регионалното министерство по график ще обхождат учебните заведения и ще прибират биологичните отпадъци. След което ще бъдат изгаряни.

"Моите колеги първото, което ме попитаха: госпожо, означава ли това, че ние ставаме на първа линия, като медиците. това беше първият въпрос, който ми зададоха", коментира директорът Мая Зафирова.  

Учениците, които няма да бъдат тествани, ще учат онлайн. За тях има два варианта - да участват в часа паралелно, но в онлайн среда или преподавателите да им изпращат материали и задачи, без да им преподават допълнително.

"Наистина е предизвикателно, защото времетраенето на часовете е различно, когато сме присъствено и когато сме в електронна среда", поясни преподавателят по БЕЛ и История и цивилизация в ОУ „Ангел Кънчев“ в Русе Ралица Матеева.

Психолозите вече отчитат повишение на тревожността, както у родителите, така и при децата.

"Децата обаче имат склонността да поемат тревожността на родителите. Ако родителят е тревожен, стресиран и трепери сутринта като заведе детето си, че трябва да се изплюе и да го тестват, детето ще стане тревожно и ще се стресира. Все по-често идват родители при мен и търсят съдействие по отношение на тревожността на децата си и все по-често разбирам, че тревожността на детето е успешно проектирана от родителя. това е заключението", разказа психологът Калин Гайтанджиев.

До момента са поръчани 400 хил. теста, а броят на учениците от 1-ви до 4-ти клас в страната надхвърля 230 хиляди. Според изчисленията на образователното ведомство те трябва да стигнат за около 2 седмици.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

40

Анонимен

преди 2 години

Проблемът е там, че след доброволното тестване, идва задължителното... И след доброволна ваксинация идва задължителната... И за съжаление се прави по този начин във всички държави...

39

Анонимен

преди 2 години

Аман от селски драми. Какъв е проблема да се направи този тест, със слюнка? Къде? В чужбина това е практика от яслата до 18 г. в училище. Само, че там на ясла са и бебе го под 1 г. и тях ги тестват два пъти седмично. По-добре тест, отколкото ваксина. А и децата леко го изкарват.

38

Ако имат

преди 2 години

Юристи със сигурност тея от МО ще се сетят, че трябва да подписваме декларация за информирано съгласие за правене на тестовете. Да не забравите да допишете - без физическо, психологическо или вербално насилие над детето. Иначе ставаме съучастници и подсъдими по Закона за закрила на детето. И детето може да бъде отнето.

fallback