Снимка: БГНЕС
fallback

Борбата на развиващите се пазари за излизане от пандемична икономическа криза може да се разпространи отвъд границите на тези страни и да достигне до развитите пазари. А тези пазари трябва да направят всичко възможно да осигурят по-добър достъп до ваксини и по-справедливо възстановяване, каза председателят на Международния Валутен Фонд Кристалина Георгиева, съобщи Bloomberg.

По-бедните държави са изправени пред риск от увеличаване на лихвените проценти, докато икономиките им са в застой и може да се окажат неспособни да изпълняват дълга си, особено ако по-голямата част е в долари, заяви Кристалина Георгиева във вторник във виртуална конференция, организирана от Washington Post.

„Това не е само опасност за тях, но и опасност за глобалните вериги за доставки, това е опасност и за доверието на инвеститорите - с други думи ще има рикоширащо въздействие върху развитите икономики“, каза тя. „Затварянето на очи за това разминаване може да навреди не само на тези държави, което е достатъчно лошо само по себе си, но може да навреди и на глобалното възстановяване, също и на настроенията на инвеститорите, нещо, което според нас изисква много голямо внимание.”

Мерките, предприети за стимулиране на американската икономика, се превърнаха в добри новини за други страни заради ефекта на разпространение на търсенето, допълни още тя, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Георгиева заяви, че е загрижена за 2022 г. и времето след това, когато дори относително малко увеличение на лихвените проценти, съчетано с евентуално по-силен долар, може да създаде проблеми за корпоративния и държавния дълг, който беше висок дори преди кризата с пандемията.

Сега страните трябва да разгледат техните дългове, а компаниите да проучат дали е необходимо преструктуриране, "докато условията“ остават благоприятни", каза Георгиева.

„Следващите няколко години със сигурност ще бъдат критични. Трябва да засилим и след това да намалим това много опасно разминаване“, каза още Георгиева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 2 години

Най- ще страдат тези които взеха големи кредити покрай пандемията .Банките използваха моратоиумите да набутат още кредити за жилища на тези извратени цени и после хората ще страдат когато започнат да вдигат лихвените проценти.Банкта не губи нищо защото кара получателя да финансира разликата между надутата цена на имота и реалната.Банката дава кредит на долницата от цената коята е реалната на имота и не губи нищо.

14

Stamen

преди 2 години

"докато условията остават благоприятни"Да се чуди човек, да се смее ли, или да плаче.Тая жена наистина ли нищо не разбира от икономика, или само се прави, че нищо не разбира?

13

Анонимен

преди 2 години

страх ги е от фалити на държави,няма да могат да си приберат лихвичките на новонапечатаните хартийки ,дадени като кредити

fallback