Снимка: Pixabay
fallback

Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР) очаква световната икономика да нарасне с 5,6% през 2021 г., което е рязко повишение спрямо прогнозата ѝ за растеж от едва 1,4% през декември.

Глобалните икономически перспективи се подобриха значително през последните месеци, подпомогнати от постепенното внедряване на ефективни ваксини, съобщения за допълнителна фискална подкрепа в някои страни, и сигнали, че икономиките се справят по-добре с мерки за потискане на вируса, обясняват от ОИСР.

Глобалният растеж на БВП се очаква да бъде 4% през 2022 г., като глобалното производство ще се увеличи над нивото преди пандемията до средата на 2021 г. От ОИСР обаче отбелязват, че въпреки подобрената глобална перспектива продукцията и доходите в много страни ще останат под нивото, очаквано преди пандемията в края от 2022 г.

Очакванията са икономиката на САЩ да отбележи ръст от 6,5% през тази година - значително подобрение спрямо предишните прогнози за растеж от 3,3%. Агенцията отдава това на ефектите от “силната фискална подкрепа” от пакета стимули за 1,9 трилиона долара на президента Джо Байдън.

В Европа, където разпространението на ваксините остава бавно, с изключение на Великобритания, ОИСР предвижда “по-постепенно възстановяване”. Очакванията са БВП на еврозоната да се увеличи с 3,9%, а на Великобритания, която понесе по-голям удар от европейските си съседи през 2020 г. - с 5,1%.

Перспективите обаче остават силно несигурни заради пандемията. Организацията отбелязва, че кампаниите за ваксиниране се движат с различна скорост по света, като все още има възможност за появата на нови варианти на вируса, срещу които дозите да се окажат неефективни.

В същото време след като изпадна в рецесия за пръв път от близо четвърт век насам, индийската икономика ще се завърне към живота през 2021 г., пише CNN.

Очакванията са брутният вътрешен продукт на Индия да нарасне с 12,6% по време на фискалната година, започваща през април, сочат прогнози на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Ако това ниво на растеж се реализира, то ще позволи на Индия да възвърне статута си на голяма икономика с най-бързия растеж - взимайки обратно титлата от Китай, чийто БВП се очаква да се повиши със 7,8% в рамките на календарната година след рецесията от 2020 г.

Индийската икономика записа ръст на БВП от 0,4% през последните три месеца на 2020 г., с което преустанови рецесията. За цялата година икономиката на страната се свива с около 7%.

ОИСР също така премина към големи промени на глобалните си прогнози във вторник, като посочи, че “икономическите перспективи значително се подобряват през последните месеци” благодарение на развитието на коронавирусните ваксини и очакванията за нови стимули. Базираната в Париж агенция също посочи, че има сигнали, че скорошните мерки за овладяване на пандемията не засягат така тежко икономиката, както по-ранните усилия.

“Това може би отразява по-внимателното насочване на мерките за обществено здраве и подкрепата за доходите”, посочват от групата, като добавят, че бизнесът и потребителите са се адаптирали към ограниченията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

3

komitata

преди 3 години

0чаква се да мръднем с 1 % но пак Румъния е напред с 35 места преди нашия колос

2

Анонимен

преди 3 години

Как показател БВП е относно прираста що на произведената и реализирана с продажбите с данъците брутна продукция-кръгооборота на икономиката що на глава от населението за отделна държава,че що общо за всички заедно държави то очакваното увеличение навярно е за сметка на високата смъртност,която увеличава цената,изпреварва всички положително описани величини по възстановяване на икономиките понеже отделно не са изчислени колко са загубите и ползите с крайни печалби за очаквано естествено развитие.

1

Анонимен

преди 3 години

У нас се очаква растеж ама на безработицата

fallback