Снимка: БГНЕС

Водещи учени призовават за преосмисляне на целите на ваксинационните програми, тъй като стадният имунитет чрез имунизация е малко вероятно да бъде постигнат поради появата на варианти като този в Южна Африка.

Коментарите дойдоха, след като Университетът в Оксфорд и AstraZeneca признаха, че тяхната ваксина няма да предпази хората от леко до умерено заболяване от коронавируса, причинено от южноафриканския вариант. Оксфордската ваксина е основата на имунизационната програма на Обединеното кралство и е жизнено важна по целия свят поради ниската си цена и лекота на използване.

Констатациите идват от проучване, включващо над 2000 души в Южна Африка
. Учените последяват резултатите от две ваксини - Novavax и Janssen, които бяха изпробвани там през последните месеци и бе установено, че имат значително намалена защита срещу варианта - на около 60%. Pfizer / BioNTech и Moderna също заявиха, че вариантът влияе върху ефикасността на ваксините им, макар и само въз основа на лабораторни проучвания.

Установено е обаче, че всички ваксини предпазват от най-тежкото заболяване, хоспитализация и смърт.

Южноафриканският министър на здравеопазването Цвели Мкхизе заяви в неделя, че страната ще спре употребата на оксфордската доза в програмата си за ваксинация, въпреки че учените съветват ваксинацията все пак да продължи.

Шабир Мадхи, професор по ваксинология в университета Витватерсранд, който е главен изследовател на редица опити за ваксини в Южна Африка, включително тази на AstraZeneca, заяви, че е време да се преосмислят целите на масовата ваксинация срещу COVID.

"Тези открития калибрират мисленето за това как да подходим към пандемичния вирус и да преместим фокуса от целта за стаден имунитет срещу предаване към защитата на всички рискови индивиди в популацията срещу тежко заболяване", каза той.

Министърът по ваксинацията в Обединеното кралство Надхим Захауи заяви, че британската общественост трябва да поддържа доверие в оксфордската доза, тъй като използваните ваксини "изглежда работят добре срещу вариантите на COVID-19, доминиращи в момента в Обединеното кралство".  "По отношение на други варианти, не в Обединеното кралство, трябва да сме наясно, че дори когато ваксината има намалена ефикасност за предотвратяване на инфекция, все пак може да има добра ефикасност срещу тежки заболявания, хоспитализация и смърт."

Проф. Андрю Полард, главен изследовател в проучването на ваксината на Оксфорд, подчерта значението на ваксините за намаляване на тежестта върху здравните системи.

"Това проучване потвърждава, че пандемичният коронавирус ще намери начини да продължи да се разпространява във ваксинирани популации, както се очаква, но има обещаващите резултати от други проучвания в Южна Африка, използващи подобен вирусен вектор, които показват, че ваксините може да облекчават напрежението върху здравето системи, като предотвратяват развитието на тежки заболявания", каза той.

Сара Гилбърт, професор по ваксинология в Оксфорд, каза в предаването на Андрю Мар на BBC, че дори ваксините да не намалят броя на заразените, те все пак спасяват животи. "Може да не намаляваме общия брой на случаите, но в този случай все още има защита срещу смъртни случаи, хоспитализации и тежки заболявания", категорична бе тя. "Това е наистина важно за здравните системи, дори ако имаме леки и асимптоматични инфекции. Да се ​​предотврати влизането на хора в болница с COVID би имало голям ефект. "

Рави Гупта, професор по клинична микробиология в университета в Кеймбридж, заяви, че е прагматично да се възприеме подходът, според който ваксините ще предотвратят тежки заболявания и смърт, вместо да се позоваваме на стадния имунитет в страни като Южна Африка. Спирането на предаването - ако е възможно - би означавало доставяне на огромен брой дози ваксини, които не работят толкова добре, много бързо.

"Вероятно трябва да преминем към защита на уязвимите, с най-добрите ваксини, които имаме, които, въпреки че не спират инфекцията, вероятно ще предотвратят смъртта ви", каза той.

Понастоящем това беше по-малко проблем в страни като Великобритания, където ваксините работят и имунизационната програма достига милиони. "Тъй като имаме по-добър достъп до ваксини, можем да бъдем по-амбициозни, но различните страни следват различни стратегии, след това пътуванията се възобновяват и може да е много трудно да спрем тези варианти", каза той.

Ваксините се представят по-добре срещу британския щам. В петък екипът на Оксфорд публикува проучване в предпечат,  показващо, че ефикасността е спаднала от средно 84% на 75%.

Всички разработчици на ваксини сега работят по промяна на ваксините си, за да увеличат ефикасността срещу варианти, които имат мутации в протеина с шипове. Протеинът, който се прикрепя към човешките клетки, е цел на повечето от ваксините. Гилбърт заяви пред BBC че "има версия с южноафриканската последователност на пиковете в разработки". "Изглежда много вероятно през есента да имаме нова версия, готова за използване."

Това би довело до възможността някои хора да получат трета доза по-късно през годината.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase