Снимка: БГНЕС
fallback

Безопасно ли е пътуването със самолет по време на пандемията е въпрос, който често е задаван. Ново проучване, публикувано в четвъртък, дава категоричен отговор - рискът от предаване на COVID-19 в самолет "практически не съществува", когато пътниците носят маски, съобщават от ABC News.

Проучването, проведено от Министерството на отбраната на САЩ в партньорство с United Airlines, установи, че когато пътниците са с маски, "само 0,003% от частиците действително са си проправили път в дишащата зона на друг пътник".

Изследователите са провели повече от 300 теста в продължение на 38 часа полетно време и 45 часа наземни тестове за период от 6 месеца. При всеки тест е използван манекен, оборудван с аерозолен генератор, който може да имитира дишане и кашлица. Генераторът е освободил 180 милиона частици - еквивалентно на броя, произведен от хиляди кашлици. В някои от тестовете манекенът не носи маска.

Повече от 40 сензора в самолета засичат капчиците - те представляват другите пътници, които потенциално биха могли да влязат в контакт с вирусните частици.

Изследването разкрива, че маските драстично ограничават скоростта на предаване. Данните обаче са само за седящи пътници, учените не са се опитвали да възпроизведат какво би се случило, ако заразен човек се изправи или се придвижи из кабината.

"Не съм тук, за да казвам на хората, че знам точно какво трябва да правят. Това, което казвам на хората, е, ако сте склонни да пътувате или мислите за пътуване със самолет, това проучване може да ви помогне да се чувствате уверени, че можете да пътувате безопасно", казва Джош Ърнест, изпълнителен директор на United.

Проучването на DoD отразява подобни по-ранни проучвания, които установяват, че уникалният въздушен поток на самолета помага да се сведе до минимум рискът от заразяване. В самолета въздухът тече надолу - не отпред назад, а тома помага за ограничаване на предаването на вируса от човек на човек. Високоефективните въздушни филтри за частици също елиминират 99,9% от въздушните частици, включително вируси, на всеки две до три минути.

"Това проучване потвърждава, че сред всички различни места, където човек може да се зарази, самолетите всъщност са едни от най-безопасните места", казва д-р Раджат Митал, професор по машиностроене в университета Джон Хопкинс. И все пак пътниците трябва да помнят, че въздушното пътуване включва повече от самолет.

Тъй като все повече хора започват да пътуват за празниците, летищата ще започнат да се препълват.

Експертите казват, че е изключително важно да се носи маска, на самото летище, докато преминаваме през охраната, качваме се в самолета, по време на полета и при пристигате на дестинацията.

Проучването има още няколко предупреждения: Изследователите са използвали само хирургическа маска и са симулирали какво би се случило, ако само един болен пътник е в пълен самолет. Освен това не се отчита храненето и пиенето, което позволява на пътниците да свалят за кратко маските си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

70

IT-спец

преди 3 години

миналата година Октомври се прибирах до БГ за 3 седмици смених 4 самолета ( 2 на отиване и 2 на връщане) и то баш по голямата пандемия, всичко беше топ, дори по време на полета слабо си слагах маската понеже избрах да пийвам биричка през целите полети,и аз и жената минахме добре, таа пак бих летял без да се замислям.. дори погледнах дестинацийте на България еър :) от съседната статия но уви, по-добри връзки от Луфтханза няма за мен...

69

ТелекомИталияМобиле

преди 3 години

И под тази статия една друга без опция за коментари, озаглавена България Еър пуска редовни полети до над 10 нови дестинации в Европа и Азия

68

Анонимен

преди 3 години

Същите лъжи както с охраната и скенерите. От както ги въведоха няма нито един терорист заловен при претърсване, в светът., изобщо За сметка на това има 17 отвличания на самолети от както въведоха претърсванията повсеместно.

fallback