Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Британският вариант на новия коронавирус продължава да се разпространява по целия свят и към миналата седмица е присъствал в 60 държави и територии, с 10 повече отколкото на 12 януари, съобщи Световната здравна организация (СЗО), цитирана от Франс прес.

Южноафриканският вариант, който, подобно на британския, е много по-заразен от оригиналния щам на коронавируса, се разпространява по-бавно и присъства в 23 държави и територии или с 3 повече, отколкото на 12 януари, уточнява СЗО в седмичния си епидемиологичен преглед.

Освен това СЗО следи разпространението на два други щама, които се появиха в Бразилия. Единият от тях е открит и в Япония при четирима пристигнали от Бразилия.

Oще по темата

"За момента има прекалено малко информация, за да направим оценка" дали тези нови варианти се разпространяват по-лесно или водят до по-тежък вариант на болестта, отбелязва СЗО, но подчертава, че генетичните им характеристики са подобни на британския и южноафриканския вариант, което налага по-нататъшни проучвания.

Британският вариант, открит миналата година, се смята за 50 до 70 на сто по-заразен от оригиналния коронавирус и присъства в шестте географски района, наблюдавани от СЗО. Южноафриканският вариант присъства само в 4 от тях, съобщи организацията, без да съобщи повече подробности.

Тези два нови щама се смята за много по-заразни, но не са по-опасни, според последните изследвания. Като водят до увеличаване на броя на заболелите обаче, те подлагат на по-голям натиск здравните системи, който в някои страни като Великобритания или САЩ могат да са на ръба на колапса.

Отделно стои въпросът за ефективността на ваксините срещу тези нови варианти, но нищо засега не показва, че използваните до момента продукти са по-малко ефективни срещу тях. Освен това лабораториите гарантират, че ще могат бързо да предоставят нови версии на своята ваксина, ако е необходимо.

Пандемията вече взе над 2 милиона жертви.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 3 години

Във всеки заразен човек точковите мутации на вируса са много. Но те си остават там и след прекарване на заболяването затихват. Това обаче може да не стане, ако много болен човек е лекуван с кръвна плазма от друг преболедувал човек. Антителата в плазмата са неутрализирали познати форми на вируса, като са дали възможност за бурно развъждане на неразпознати от тях форми. Лекарите ни дариха и с нови щамове. Браво бе лекари, браво бе!

22

Анонимен

преди 3 години

Британският щам е присъствал в много от тези страни, дори в почти всички, още преди да бъде открит в Англия. Не е възможно при такива ограничения да се разпространи от Англия до всички тези страни само за няколко месеца. Лекари, вие на какви факири се правите? Копаете нови щамове, като копачите на криптовалута. При широкото разпространение на Ковида може и нова валута да направите с парична единица КовидКойн. А различните щамове ще се различават по обменните курсове.

21

Анонимен

преди 3 години

Браво ! Всичко е по-план !Очакваме и южноафриканския щам ,който е 170% по-заразен!Днес сладури знаете как да ми оправите настроението!Супер новина ,чудесна!

fallback