Снимка: БГНЕС

32% от българите одобряват мерките срещу Covid-19, предприети от правителството, a на обратното мнение са 64% от тях.

Още по темата
Около половината от респондентите на европейско ниво (49%) заявяват, че са доволни от мерките, които са предприели техните правителства срещу пандемията до този момент, като в същото време подобен дял (48%) определят мерките като незадоволителни.

Това показват данни от публикувано от Европейския парламент трето за тази година социологическо проучване относно кризата с Covid-19.

Две трети от европейските граждани искат повече компетенции на Европейския съюз за бюджет с достатъчно средства за справяне с кризата с коронавируса. В България 70% от запитаните са съгласни с това твърдение.

България е сред петте държави-членки, в които повече от половината от анкетираните посочват, че коронакризата вече е оказала влияние на личните им доходи. Останалите са Кипър, Гърция, Испания, Румъния.

Младите хора на възраст до 34 години и семействата с деца са по-силно засегнати. 64% от гражданите на възраст между 16 и 34 години вече са изпитали финансови затруднения под някаква форма, а 27% от анкетираните, които са с деца, са прибягнали към личните си спестявания по-рано, отколкото са планирали.

За гражданите на ЕС е от изключителна важност средствата от Съюза да бъдат разпределени единствено за онези държави членки, които имат функционираща съдебна система и стабилно зачитане на общите европейски демократични ценности.

Българските респонденти отразяват същото мнение - 78% от тях подкрепят това виждане.

Основният приоритет на разходите според европейските граждани трябва да бъде общественото здраве (54%), следвано от икономическото възстановяване и нови възможности за бизнеса (42%), изменението на климата и опазването на околната среда (37%), както и заетостта и социалните въпроси (35%).

За българските респонденти приоритетните теми са общественото здраве (53%), образованиетои културата (49%), икономическото възстановяване и нови възможности за бизнеса (48%) и заетостта и социалните въпроси (37%).

Мнозинството от анкетираните остават недоволни от нивото на проявена солидарност между държавите членки.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase