fallback

Антибиотици са необходими при средно тежки и тежки форми на инфекция с коронавируса и съмнения за засягане на белите дробове за развитие на вторична бактериална пневмония или бронхит.

Това каза проф. д-р Марияна Мурджева, ректор на Пловдивския медицински университет и началник на микробиологичната лаборатория към болницата "Св. Георги" в Пловдив.

Тя подчерта пред БНР,  че при латентна инфекция и лека симптоматика не трябва да се започва с антибиотик и то веднага.

"Ако неразумно се препоръча антибиотик, неправилната му употреба може да усложни състоянието на пациента. Терапията, приложена неадекватно, при вирусна инфекция може да доведе до появата на полирезистентни бактерии и оставайки в организма, те могат да предизвикат тежки, труднолечими или животозастрашаващи инфекции“, обясни специалистът.

Проф. Мурджева допълни, че Живеем в свят на полирезистентни бактерии, които дори обезсмислят някои антибиотици и правят трудно лечението на някои инфекции с тях.

"Антибиотичната цистерна е полупразна. Много малко са новите антибиотици, които излизат на пазара. Затова трябва да се съобразяваме с този факт", обясни тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

69

преди 3 години

Българските лекари имат два лафа - защо идвате и защо идвате чак сега. При тежка инфекция трябва да сте в болница, а не тепърва да почвате антибиотик.

8

ГосТ

преди 3 години

И то дозирани до последната таблетка, която вземаш от аптеката. Доколкото съм чувал, в Германия е същото. Но предполагам, не само в България е застъпена практиката като те заболи гърло "чичо лекар" веднага да ти даде антибиотик. В случая обаче, особено при бг ситуацията на недостъпна помощ и домашно лечение, не виждам абсолютно нищо странно хората да се запасяват с антибиотици. Много ясно, че помагат. Не случайно ги дават и в болниците при covid!

7

ГосТ

преди 3 години

Принципно съм съгласен за прекомерната употреба на антибиотици и изчерпването им. В един момент, появата на резистентни щамове ще стане голям проблем! Но тая работа не е от днес! Разбира се, че антибиотиците лекуват съпътстващата бактериална бронхопневмония и не е точно сега момента да се разисква тая работа! Това трябваше да се разисква по рано,когато джипитата за щяло и нещяло изписват антибиотици. В Япония антибиотици се изписват само от лекар в краен случай.

fallback