Снимка: БГНЕС

PCR тестовете са едно от основните оръжия в борбата с коронавируса. Но и за тях се появиха конспиративни теории, които се опитват да навредят на доверието в тях. Има ли доза истина в твърденията, че PCR тестовете могат да увредят мозъка или да ни заразят?

Уврежда ли взимането на проба за PCR мозъка?

Снимка, показваща тампон за взимане на проба от носа, беше широко  разпространена във Facebook и Instagram, заедно с твърденията, че тампонът може да стигне до "кръвно-мозъчната бариера".

Идеята, че можете да достигнете до кръвно-мозъчната бариера чрез тампон през носа, е пълно неразбиране за това какво представлява и как работи въпросната бариера. Мозъкът има много слоеве на защита. Първата и най-вече очевидна защита е черепът. В него мозъкът е допълнително обвит в защитна мембрана и течност.

В рамките на кръвоносните съдове, които покриват мозъка, кръвно-мозъчната бариера е плътен слой клетки, които спират молекулите, циркулиращи в кръвта, да преминават в мозъка, като същевременно пропускат кислород и хранителни вещества.

Тампонът, който минава през носа, ще трябва да пробие множество слоеве тъкан, дори кост и да премине през кръвоносните съдове, за да достигне кръвно-мозъчната бариера.

"Тампонът не може да достигне кръвно-мозъчната бариера без значителна сила, която разрушава няколко слоя тъкан и кост. Не сме виждали никакви усложнения от тях в нашата неврологична практика", казва д-р Лиз Култард, член на комисията на Британската асоциация по неврология (BNA), пред BBC.

Назофарингеалният тампон взима проба за коронавирус в задната част на носния проход. На много места се използва комбиниран тампон, който взима проба от нос и гърло. "Необичайно е да имате нещо толкова дълбоко в носа ви - тампонът може да причини сърбеж или гъделичкане, но не и болка", казва д-р Том Уингфийлд от училището по тропическа медицина в Ливърпул.

Фалшивите твърдения започнаха да се появяват в американските акаунти във Facebook на 6 юли, а някои версии включват призиви за пълно отказване от тестване с PCR. Платформата все пак е успяла да маркира някои от тях като "неверни твърдения" .

Една и съща графика обаче се появява в румънски, френски, холандски и португалски публикации, всяка от които генерира хиляди споделяния.

Комплектите за тестване са заразени с коронавирус?

Данните за замърсени комплекти за тестване са били интерпретирани погрешно, за да създадат у хората впечатлението, че при направата на тест те ще се заразят с коронавирус. Всъщност става дума за неефективни тестове заради небрежни лабораторни практики в американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в началото на пандемията.

Това не означава, че ако се тествате, комплектът ще ви зарази с коронавирус.

В публикация, споделена повече от 3000 пъти във Facebook тази седмица, фен страница за водещия на Fox News Тъкър Карлсън сподели статия с новината за замърсените тестови комплекти, добавяйки: "Искате COVID-19? Ето как да го получавате!"

Пълната статия на Washington Post, публикувана през юни, описва подробно констатациите от федерален преглед, който установява, че неправилните тестове и лабораторните процедури са причинили забавяне при внедряването на програмата за тестване на CDC. Никъде не се споменава, че дефектните тестови комплекти са могли да предадат вируса на всеки пациент.

Статията обаче е платена, което означава, че повечето хора, които виждат публикацията и споделящи статията, биха прочели заглавието извън контекста.

А след като се появиха конспирациите, че ваксините имат за цел масово да ни чипират, то има и подобно твърдение, което се разпространява и за PCR тестовете. Според публикации в САЩ и Индия, тестът за коронавируса е част от заговор, финансиран от Фондация Гейтс за имплантиране на микрочип на пациенти.

Няма доказателства, които да предполагат, че има някаква програма за микрочипиране, свързана с пандемията от коронавирус, а Фондация "Бил и Мелинда Гейтс" отрече твърденията.

 "Защо не може просто да дишаме върху тампона?"

7000 хиляди души са видяли картинка, на която пише: "Ако COVID наистина се носи в дъха ти, защо не можеш просто да дишаш върху тампона? Защо трябва да ти пъхат тампона до самата тилна част на носа?"

Коронавирусът се разпространява, когато заразен човек кашля или киха и по този начин разпръсква малки капчици, пълни с вируса, във въздуха. Това не означава, че само дишането върху тампон би събрало достатъчно материал, за да се проведе лабораторен тест.

Взимането на проба от носа или гърлото дава по-точни резултати от теста.

Ако дишате само върху тънка тампонна глава, може да не хванете вирусни частици или клетки, които носят вируса. Ако обаче поставите тампона в носа и гърлото и го завъртите на мястото на инфекцията, е по-вероятно да получите инфекциозен материал, който ще даде резултат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase