Снимка: БГНЕС

25-годишен мъж в САЩ се зарази два пъти с COVID-19, а втората инфекция бе много по-опасна, отколкото първата. Младият мъж е трябвало да влезе в болницата за лечение, тъй като белите му дробове не доставяли достатъчно кислород на тялото му.

Реинфекциите с коронавирус са редки, а мъжът от Невада вече се е възстановил. Интересното е, че той не е имал никакви придружаващи заболявания, които да са го направили по-податлив на вируса. Именно тези данни, публикувани в ново проучване на медицинския журнал "Лансет" повдигат отново въпроса - какъв имунитет имаме срещу COVID-19 след като се заразим веднъж с него.

За първи път 25-годишният мъж получава симптоми на коронавируса на 25 март. На 18 април дава първата си положителна проба. На 27 април симптомите напълно си отиват, а на 9 и 26 май той дава два последователни отрицателни теста. Но не отнема много време на вируса отново да влезе в тялото му. На 28 май се появяват нови симптоми, този път по-тежки от първите, а на 5 юни дава повторно положителна проба за COVID-19 и влиза в болница с хипоксия.

Учените казват, че пациентът се е заразил с коронавирус два пъти. Изключва се вариантът първоначалната инфекция да е латентна и малко по-късно отново да се е активирала. Сравнението на генетичните кодове на вируса, взети по време на всеки пристъп на симптоми, показва, че те са твърде различни, за да бъдат причинени от една и съща инфекция.

"Нашите открития сигнализират, че предишна инфекция не е задължително да предпазва от бъдеща инфекция", каза д-р Марк Пандори от университета в Невада пред BBC.

"Възможността за повторни инфекции може да има значителни последици за нашето разбиране за имунитета, който COVID-19 създава", допълва той. Според него, дори хората да са се възстановили, те трябва да  продължат да следват насоки за социално дистанциране, да носят маски и да си мият ръцете докато учените все още се борят с трънливия въпрос за коронавируса и имунитета.

Всички ли имат имунитет? Дори хора с много леки симптоми? Колко трае тази защита?

Това са важни въпроси за разбирането как вирусът ще ни повлияе дългосрочно и може да има последици върху разработката на ваксините и идеи като стадния имунитет.  Засега реинфекцията изглежда рядкост - има само няколко примера от повече от 37 милиона потвърдени случая.

Докладите в Хонконг, Белгия и Холандия твърдят, че реинфекциите не са по-сериозни от първите. Въпреки това историята на други видове коронавирус означава, че защитата се очаква да отслабне. А докато страните понасят втора вълна на COVID-19, може да започнем да получаваме по-ясни отговори.

Предполагаше се, че втората вълна на вируса ще е по-лека, тъй като тялото вече ще се е научило да се бори с него веднъж. Все още не е ясно защо пациентът в Невада се разболява по-тежко за втория път, отколкото първия. Една он версиите е, че той може да е бил изложен на по-голяма начална доза от вируса.

Също така остава възможно първоначалният имунен отговор да влоши втората инфекция. Това е документирано при заболявания като треска на денга, при които антителата, получени в отговор на един щам вирус на денга, причиняват проблеми, ако след това се заразим с друг щам.

Проф. Пол Хънтър от Университета на Източна Англия заяви, че изследването е "много притеснително" поради малката времева разлика между двете инфекции и тежестта на втората.

"Рано е да се каже със сигурност какви са последиците от тези констатации за всяка имунизационна програма. Но тези констатации затвърждават тезата, че все още не знаем достатъчно за имунния отговор на тази инфекция."

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase