Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Преди 6 месеца, на 11 март Световната здравна организация дефинира епидемията от новия коронавирус като пандемия, но същевременно каза, че тя може да бъде овладяна.

Над 120 000 души по това време бяха заразени, а 4200 бяха починали от COVID-19, като основно тези жертви бяха в град Ухан в Китай.

Шест месеца по-късно равносметката е следната - 28 милиона потвърдени случая на зараза в света и над 900 000 смъртни случая на хора, заразени с вируса, обобщава Франс прес.

Открит за първи път в Ухан в края на декември, коронавирусът с името Sars-Cov-2 обиколи света и то по типичния за глобализацията ускорен начин.

На 11 март, когато бе обявена пандемията, той вече обикаляше из пет континента, но все още две трети от потвърдените случаи на зараза бяха в Азия. Малко след това вирусът започна да се разпространява най-бързо в Европа. През втората петнайсетдневка на март над 80 процента от новите случаи в света бяха открити именно на Стария континент.

Oще по темата

Европа преживя най-тежката си седмица от 10 до 16 април, когато имаше 282 763 нови случая на зараза само за 7 дни и 27 447 смъртни случая на хора с вируса.

След това епицентърът на пандемията се премести към САЩ, а после към Латинска Америка и Карибите.

В глобален план темпото на пандемията изглежда обаче се е стабилизирало от средата на август с около 260 000 нови случая на зараза и 5500 смъртни случая ежедневно по света. Но различията между регионите си остават, а някои започват да се притесняват от втора глобална вълна.

Индия (4 465 863 заразени, 75 062 починали), САЩ (6 363 276 заразени, 190 873 починали), Бразилия (4 197 889 заразени, 128 539 починали) наброяват над половината от регистрираните случаи на зараза. Заедно с Мексико (647 507 заразени, 69 095 починали) те регистрират и половината от смъртните случаи в глобален план.

Шепа страни по света твърдят, че са избегнали пандемията, сред които Туркменистан и Северна Корея. Първата от тези страни обаче отчита обезпокояващ ръст на пневмониите според СЗО, а втората така й не потвърди подозрителен случай на зараза в края на юли.

Някои изолирани острови в Тихия океан също не са регистрирали случаи на зараза.
/БТА/

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 3 години

До 10Идеята на короната не е да се мълчи за нея.Там е важно всички да припадат от ужас от нея.

11

Анонимен

преди 3 години

При положение че сме първенци по мръсен въздух и респираторни заболявания, което е отлична почва за подобни вируси, то как аджеба на фона на други държави в Европа, имаме далеч далеч далеч по-малко заболели и починали пациенти от вируса?

10

До4

преди 3 години

При Чернобил нямаше меддийно отразяване (тогава големия брат беше Съюза). Бомбите с обеднения уран над Югославия - също нямаше отразяване (те са безвредни защото са от САЩ а сега те са нашият голям брат). Резултата се вижда - сума ти народ си замина от рак, много бездетни семейства, обезлюдяване. Само не разбирам защо не покриха и короната та да се свършим.

fallback