Снимка: БГНЕС

Още преди Бил Гейтс, милиардерът Джеф Скол влага голяма част от средствата си в една мащабна цел - да предотврати следващата голяма пандемия. Преди девет години филмовата му компания Participant Media започва да си партнира с Warner Brothers. Така се появява филмът "Зараза", който разказва за глобална пандемия започнала от... прилеп. След появата на новия коронавирус, сравненията между "холивудската измислица" и реалния живот не закъсняха.

В лентата американска бизнес дама, изиграна от Гуинет Полтроу, се връща от пътуване в Китай и разпространява нов, изключително смъртоносен вирус. Преди девет години всички виждат филма като обикновена научна фантастика, но Скол има други мотиви за създаването на лентата. Той се надява, че чрез него ще увеличи подкрепата към американския Център за контрол и превенции на заразните болести и ще предупреди света, че евентуални глобални пандемии в бъдещето не са изключени.

И докато за голяма част от света "Зараза" е просто начин да прекарат спокойна петък вечер в киното, Скол се оказва прав - глобалната пандемия, която разтърси света, се оказа по-близо, отколкото хората очакваха.

Джеф Скол става милиардер преди две десетилетия, заради акциите, които получава като първия президент на eBay. Той напуска eBay през 2001 година и след това става продуцент на повече от 100 филма и телевизионни програми, като всички те са по теми, които тормозят обществото като глобалното затопляне, насилието над животни и сексуалното насилие над деца от католически свещеници.

По време на пандемията, когато светът си остана у дома, хитът от 2011 година "Зараза" отново се завъртя по екраните на хората. Според Warner Brothers, това е най-гледаното и печелившо заглавие тази година. Но още преди "Зараза" и още преди COVID-19, през 2009 г., Скрол започва да финансира подготовката и превенцията на заразни болести. Това се случва 6 години преди известният TED talk на Бил Гейтс, в който милиардерът предупреждава за наближаващата опасност. Скрол създава Skoll Global Threats Fund, където внася 100 милиона долара в самото начало. Сега, от началото на годината, той е внесъл близо 200 млн. долара, 100 млн. от които в края на април. Те ще отидат специално за борбата с коронавируса.

Скрол не обявява публично даренията си. "Не виждам смисъл в това. В извънредна ситуация сме", казва той пред Forbes. Средствата от фондацията му ще помогнат на най-бедните в Лос Анджелси и ще финансират контактно проследяване на заразени в Калифорния. "Това е черният ден, за който всички спестявахме. Ако не помогна сега, кога?", пита той.

Той работи по 20 часа на ден от кухнята си в Бевърли Хилс. Шегува се, че това е "командният му център". Скол разговаря с хора от цял свят, за да усеща пулса на пандемията и да търси лица, организации и компании, които имат нови и добри идеи за справяне с пандемията. "Всеки ден има ново откритие, за което не сме и подозирали", казва милиардерът в разговор с Forbes.

"В основата на всичко е ранното откриване и крайната реакция", казва Скол, който през 2018 година, чрез Skoll Global Threats Fund, финасира организацията Ending Pandemics, която се бори с появата на нови пандемии. Още през декември той е наясно с опасността, която представлява новият коронавирус.

"Имахме колеги в Ухан. Знаехме, че нова болест е прескочила от животно на човек", признава милиардерът. Той започва да се притеснява за страните, които търгуват с Китай, най-вече за Африка, където оперират някои от фондациите, финансирани от него. През февруари той прави и първото си дарение, свързано с COVD-19 - 3 милиона долара на African Field Epidemiology Network за да помогне на африканските държави да подсилят възможността си за проследяване и откриване на вируса. Горе-долу по същото време Бил Гейтс дарява подобна сума пари на същата организация. Благодарение на тези две дарения, Африка успява да отговори добре на наближаващата опасност, а след това започват да идват и други големи суми от Швеция, Германия, САЩ и Великобритания.

След това Скол дарява средства на Southern African Center for Infectious Disease Surveillance Foundation и така Мозамбик, който има необходимата инфраструктура за тестване, но не и достатъчно пари да купи тестове, успява да си набави необходимите средства. Милиардерът дава и по 50 хил. долара на 64 социални организации. А през последният месец на пандемията, даренията му са свързани с места, по-близо до дома, давайки пари на семействата, най-тежко засегнати от COVID-19 кризата в Лос Анджелис. Той също така дари 8 милиона долара, които да помогнат на Калифорния за отговорът й срещу коронавируса и 4,1 млн. за обществена кампания за контактно проследяване, която е в "основата на това да се справим с втората вълна".

Ending Pandemics, организацията, която Скол финансира, е партньор с 36 държави, 11 от които имат система за наблюдение и проследяване на коронавируса и други инфекциозни болести. Самият милиардер финансира още десетки организации по цял свят, борещи се с инфекциозните болести. Но той има и солидна причина, която го кара да приеме каузата още по-лично - докато работи по превенцията на Ебола през 2014 година, той се заразява с рядка тропическа болест. На лекарите им отнема около 2 години да го диагностицират, а на Джеф се налага да си вземе 18-месечен болничен. Сега той се чувства много по-добре.

Въпреки многото предизвикателства, Скол е оптимист, дори и по въпроса с пандемиите. Той признава, че случаите ще продължат да се увеличават с отварянето на икономиките, но това лято най-вероятно ще се открие лекарството, което да се пребори с вируса. "Надявам се, че ще открием решението в следващите няколко месеца. Виждам пътя към това", казва той и добавя, че не едва ли скоро ще има нова голяма пандемия: "Има толкова много вируси, които прескачат от животни на хора, но често те не са толкова летални. Едва ли скоро ще видим подобна пандемия, но ако това се случи - светът сега е нащрек."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase