Борис Джонсън. Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Британският премиер Борис Джонсън беше разкритикуван за казаното от него, че „големият брой на жертвите от коронавирус в домовете за социални грижи се дължи на това, че те не следват процедурите по време на пандемията“.

Опозицията обвини премиера в прехвърляне на отговорността върху хора, които са били изоставени от правителството, предаде БНР.

Около 20 000 обитатели на домове за социални грижи в Обединеното кралство са починали от COVID-19.

Директорът на националното здравеопазване в Англия Саймън Стивънс призова за спешни реформи в социалните грижи и каза, че правителството трябва да осигури качествено обслужване в дългосрочен план.

Oще по темата

Борис Джонсън обаче коментира, че е важно да се финансира секторът, но той трябва да е по-добре организиран, защото е установено, че прекалено много домове не са съблюдавали както трябва процедурите след избухването на пандемията. Това разгневи ръководители в бранша, профсъюзите и депутати, които обвиниха Джонсън в опит да прехвърля вината за несвършената работа на правителството.

Министърът в сянка, отговарящ за социалните грижи, Лиз Кендал заяви за Би Би Си, че работниците в бранша са били изоставени на произвола от правителството и че опитът на премиера да каже на домовете, че вината е тяхна, е „поредното падение на властите“.

В опит да успокои страстите говорител на Даунинг стрийт заяви по-късно, че „домовете за социални грижи са свършили брилянтна работа при много трудни условия“.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

XAXA

преди 3 години

Този иска да прилича на Трамп ли?

6

Маркс го е казал

преди 3 години

,, Човек за човека е вълк,,в класовото общество.Ама открай време старците са били уязвима група.Народното творчество е богато в това отношение- напр.,, приказката за стареца и куката, с която синът му го влачил до бунището,,Абе с други думи на ,, сухите съчки,, никога не им е било лесно

5

Анонимен

преди 3 години

Да си правят заплащането. В домовете за грижи в Англия, таксата е висока. Но храноденът за пациент е около 2 паунда за храни и напитки. Заплатите са близки до минималните или минимални. Работата със стари и болни хора, повечето вече не в час е трудна. Печалбата остава в джоба на собственика. Повечето домове са частни на вериги или 50-50 с държавата. Определено са мн по-добри от нашите като отношение и обстановка, но има какво да се желае. Липсва стимул за работниците било англичани или чужденци.

fallback