Снимка: БГНЕС
fallback

Вероятността за фалшиво отрицателен PCR тест за коронавирус е между 3 и 5%. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по темата, че лекари предупреждават за пациенти с коронавирус, но с отрицателни тестове, предаде bTV.

За диагнозата са необходими типичните симптоми, контакт със заразен и положителен тест. Невинаги обаче всички фактори са налице.

Ангел Кунчев също признава, че е възможен фалшиво отрицателен тест. "Възможен е, когато ги има симптомите, има епидемиологична връзка - знае се от кого се е заразил. Тогава дори да имаме отрицателен резултат, може да се приеме тази диагноза", коментира той.

Д-р Ваньо Шарков от УМБАЛ "Св. Анна" в София посочва, че е имало случаи, при които при някои пациенти са излизали отрицателни PCR тестове, въпреки че базата на образните изследвания е било категорично, че става въпрос за COVID инфекция.

По-ясна картина за състоянието на пациенти с коронавирус може да има със скенер, на който се виждат типичните за болестта промени в белия дроб.

Проучвания показват, че дори PCR тестовете понякога могат да са неточни и вероятността за откриване на вируса зависи и от изследвания секрет. Най-висока вероятност има при вземане на секрет от белия дроб.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 3 години

Защо изобщо се допускат тези неверни тестове? Ако тестът примерно е фалшиво отрицателен,а ти си болен горе-долу се възприема за безпроблемно,защото симптомите са на лице.Но ако тестът е ,,фалшиво положителен'' и вкара здрав човек в изолация и лечение,е това вече е проблем.И ако грешката за ,,фалш, отрицателен'' е 3-5%,тогава колко ще е грешката за ,фалш. положителен''? Ето това е по-важното да се каже.

10

Пенкилер

преди 3 години

А какви са тези пишман професори и доценти от РЗИ и НЦЗПБ дето толкова време не могат да открият как става заразяването!?

9

Анонимен

преди 3 години

А колко са фалшиво положителните?

fallback