Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Рано е за равносметка. Мен ме плаши настройката на хората, че каквото беше, беше, всичко е ок. Ако оставим нещата на самотек, ще имаме проблеми. Трябва да поддържаме надзора на високо ниво. Моят призив е все още да не считаме, че всичко е отминало и да продължим с мерките, така че да не се връщаме назад, коментира пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

Oще по темата

По думите му ситуацията ще продължи още поне месец-два.

„Мненията са контрастни - между прогнози за осма вълна и тотално изчезване на вируса. Моята прогноза е, че ще продължим да срещаме вируса, но в доста по-ниска интензивност и в неговия зимно-пролетен сезон. Познаваме малко вируса все пак... Тенденцията в северното полукълбо е към ограничаване и справяйки се отделно с тези огнища, ако реагираме адекватно и бързо, няма да стигне до по-широко разпространение“, посочи той.

Доц. д-р Кунчев не изключва никоя теория за произхода вируса.

„Ако има нещо положително, то е че страната ни е много по-подготвена да посрещне каквото и да е предизвикателство в областта на заразните болести... Ние щем-не щем направихме стрес тест на здравната система и е крайно необходимо изводите да бъдат използвани при бъдещите решения. На места частните болници се включиха бързо, но има такива, с които все още имаме проблеми. Изводи трябва да се направят както за системата на общественото здраве. 88 000 души бяха сложени под карантина, това е един огромен труд. Но това е нещо, което върши работа“, настоя доц. Кунчев.

Според държавния здравен инспектор основният проблем на системата са кадрите.

„Няма откъде да се вземат сестри, лекари, тясно специализирани хора, които да бъдат прехвърлени от едно място на друго, ние не сме Китай“, призна той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

63

Анонимен

преди 3 години

Няма как да затворят народа отново. Ще си ритнат стола. Вината е на щаба с широко отворените граници толкова време. Другото е пестенето на пари за тестове.

62

Анонимен

преди 3 години

Над 100 000 умират годишно в страната.Всеки ден по около 300.

61

Анонимен

преди 3 години

Вчера умряха 300 българи от различни болести. Никой обаче не се интересува от какво са умрели и може ли и трябва ли да правим нещо за да го предотвратим. Нула човека умряха вчера от covid, но само за него пишат и за страшната перспектива, ако все пак умре един пенсионер от covid. Нещо гнило има в това преекспониране на covid-a пред стократно по-големи проблеми!?

fallback