Снимка: БГНЕС

Няколко седмици след като правителствата на повечето държави в света наредиха на гражданите си да останат у дома, повечето отчетоха, че една определена стока се продава повече от преди - алкохолът. Във Великобритания продажбата на алкохол е скочила с 22%, а в САЩ - с 55%.

Много хора прибягват към алкохола, защото искат да свикнат с "новото нормално". Появиха се дори шеги по въпроса: "Ще изляза от тази пандемия или като мастършеф, или като алкохолик", гласи един от миймовете в социалните мрежи. Но ако оставим шегата на на страна, причината, поради която повечето хора прибягват към алкохола, е много мрачна - всички заедно сме в период на колективна тревожност и не знаем, кога това ще приключи. По целия свят хората се разболяват, някои умират. Разделени сме от близките си, а чувствата на страх, притеснение и дори гняв нарастват.

Да работиш на първа линия или от вкъщи. Да живееш сам или да трябва да се справяш с обучението на децата. Да се притесняваш, че ще останеш без работа или вече да си безработен. Всичко това кара хората да прибегнат към алкохола, за да се успокоят. Но всички знаем, че ефектът, както физиологически, така и психически, е краткотраен.

"На момента се усеща облекчение и се чувстваме по-добре, обяснява Ани Грейс, автор на This Naked Mind: Alcohol Control. - Нивото на алкохола в кръвта ни се повишава и чувстваме, че нещата се случват по-бавно. Умът ни се отпуска и се наблюдава известна дезориентация и еуфория."

Но облекчението е временно, казва тя, тъй като "20-30 минути по-късно тялото започва да пречиства алкохола, защото това прави то с токсините. Докато алкохолът напусне кръвта ни, започваме да се чувстваме неудобно и още по-стресирани".

Мозъкът под въздействието на алкохол

Колкото повече пием, толкова по дезориентирани и некордиринани ставаме. Алкохолът, също така, стимулира и произвеждането на допамим (хормона на щастието). Заради това понякога е трудно да спрем на първата чаша.

Според Майкъл Фарел, директор на Националния център за изследвания на наркотиците и алкохола в Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, хората често приемат алкохол, за да се справят с безпокойството си в краткосрочен план. "Но парадокса е, че в дългосрочен план, ефектът е напълно обратен - алкохолът само влошава тревожността", обяснява той.

"Много хора всъщност използват алкохола като доста функционална стратегия за социално справяне, казва Фарел. - Повечето от нас се чувстваме по-удобно на непознато място след едно питие."

Но кризата, която COVID-19 предизвика не само в здравеопазването, но и в икономически план, далеч не е нормална и може да увеличи нуждата ни от алкохол. Много хора, заедно с тоалетната хартия, панически купуваха бира или бутилки вино.

Друг допринасящ фактор е, че нашата дневна рутина вече я няма. Вече работим от вкъщи, не пътуваме до работа, не седим в офис, делниците и почивните дни се сливат  без социалните маркери, които да ги разграничават. С това обичайните правила, които хората са си наложили, когато става дума за алкохол, са хвърлени в безпорядък.

Стефани е държавен служител в Мидландс на Англия. Тя смята себе си за отговорен възрастен и по принцип пие само по две чаши алкохол през уикенда. Но като за повечето от нас, неочакваната ситуация променя ситуацията: "След 12-часов работен ден се усещам, че посягам към хубава студена бира, която да утоли жаждата ми и да ми помогне да се отпусна - дори и да е вторник вечер“, казва тя.

Според Ани Грейс, проблемът се задълбочава от това, че ние винаги се успокояваме с факта, че все някой пие повече от нас.  "Когато отворим социалните мрежи и виждаме всички тези снимки на хора, които са снимали напитките си,е много трудно да откажем мозъка си от идеята, че няма нужда от алкохол", обяснява тя.

Пиенето на алкохол по време на пандемия може и да е опасно

Много бяха твърденията, че алкохолът предпазва от COVID-19, но това не е така. Той подтиска имунната ни система, което ни прави по-уязвими на вируса. Данните от ново изследване в Италия показват, че алкохолът всъщност може да повиши риска от това, да се заразим с коронавирус. Според проучването на Джани Тестино от Алкохологиченият регионален център в Генуа, заразените с COVID-19, които пият и много алкохол, по-често имат нужда от интензивни грижи и механично обдишване.

Алкохолът води и до други проблеми - конфликти и инциденти у дома. Както и увеличаване на домашното насилие. За това някои държави, като Индия и Гренландия, забраниха продажбата му в магазините.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase