Снимка: Pixabay
fallback
Търсенето на квартири е намаляло заради коронавируса. Хазяите предлагат договорите с условие за скорошна промяна, казват столични брокери. Константин Пандов работи в една от агенциите и казва, че пандемията може и да свали наемите, но все още не е ясно за колко време. 
 
"Тук-там се сключва по някой договор за наем, но желанието на наемодателите е той да се актуализира след няколко месеца, защото в момента е нисък", обясни той за в. "Монитор". 
 
"В момента се освободиха част от наетите апартаменти. Това са много хора от провинцията и не могат или не искат да се прибират сега в София, или на квартиранти, на които собствениците са отказали поне за този период да свалят наемите. Тези хора рано или късно ще се върнат", обясни още Пандов. Според него подобно е положението и в сегмента на търговските квоти. 
 
"Голяма част от собствениците се съгласиха да оставят в имотите си наемателите дори безплатно. Само за да ги задържат. Има хазяи с едни и същи наематели от по 20 години", добави брокерът.
 
Председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Добромир Ганев каза в ефира на БНР, че немалко наематели вече са влезли в преговори със своите наемодатели за определени облекчения поне в периода на извънредното положение. Според Ганев никой не знае какво ще е бъдещето на имотния пазар 
 
Трудно е да се прогнозира и какво ще се случи с цените на наемите. Според него прогнози могат да се правят само за много къси срокове, за по няколко седмици напред. Обаква се наемите да паднат и защото на пазара има много свободни жилища. Повечето собственици вероятно притиснати от кризата ще ги обзаведат и ще ги предложат на пазара, прогнозира той.
 
"Освен това хората, които сега ще отложат покупката на жилища, вероятно ще останат на наемния пазар или ще се включат в него". 
 
По думите на Ганев отлагането е и заради ограниченията на банките и повишените критерии заради несигурната обстановка. "Част от хората, загубили работата си или са с намалени заплати, вероятно ще се върнат в родните места, за да ползват собствените си жилища", смята още той.
 
Добромир Ганев припомни, че най-сигурното предпазване от този риск е да се избере сериозна агенция или брокер. 
 
"НСНИ ще пусне упътвания как да си изберем агенция на пазара на имоти. Важното е да не се избира по случаен принцип, а да се направи проучване и да се потърсят съвети от други хора. Другата седмица се очаква да започне работа доброволен сайт на сдружението, където ще могат да се запишат всички работещи брокери", каза председателят на НСНИ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

132

Анонимен

преди 4 години

Колко неграмотен трябва да е човек, че да продаде, купи или отдаде жилище под наем ползвайки брокери. Те във повечето случай едвам са завършили средно и нощно време предлагат предници и *** срещу заплащане! Разбират пазара до комисионна при проблеми няма как да ги намериш! В момента доста от тружениците брокери официално са на борсата щото закъсаха и с двата бизнеса!

131

Не само

преди 4 години

Не само квартири а и покупката на имоти !!!! Да си ги държат копторите !!!!!

130

до наемодателите

преди 4 години

да си държат имотите дано се задавят с тях

fallback