Снимка: БГНЕС

Младите хора, чернокожите, хората от азиатски произход и представителите на други малцинства вече платиха сериозна цена заради коронавируса - правителството трябва да ги защити, пише в редакционен материал в. "Индипендънт".

Докато Джонсън беше сериозно болен, след като се зарази с коронавируса, министри твърдяха, че болестта не прави разлика между хората. Макар да приветстваме изписването на премиера от болница и да му желаем бързо и цялостно възстановяване, би било погрешно да възприемаме това, че той се разболя като знак, че COVID-19 засяга еднакво всички хора.

Първите десетима лекари, които починаха от вируса във Великобритания, бяха чернокожи, от азиатски произход и представители на други малцинства. Аналогично, над една трета от първоначалните пациенти, изпаднали в критично състояние от коронавируса, не бяха бели хора. Здравните различия при хората от етническите малцинства не са нещо ново, но кризата с коронавируса ги изостри, отбелязва "Индипендънт".

Кой е най-добрият вариант - карантина или групов имунитет? Скоро ще разберем, пише в статия за в. "Гардиън" журналистът Саймън Дженкинс. До този момент не разполагаме с доказателства, за да можем наистина да обвиняваме лидерите и политиките им във връзка с коронавируса. Когато мерките във връзка с пандемията започнат да бъдат смекчавани, вече ще ги имаме.

Още по темата

Испания, Австрия, Италия, Китай, евентуално Германия и САЩ, ще започнат тази седмица, макар и колебливо, голямото връщане на работа. На фона на останалите държави, които или се въздържат от това, или засилват карантинните мерки, резултатът може да се окаже най-необикновеният масов експеримент в историята. Резултатът ще допринесе в известна степен за решаването на централния въпрос за политиката във връзка с коронавируса - карантина и потискане на пандемията или смекчаване на мерките и придобиване на групов имунитет, подчертава Дженкинс.

Американският щат Южна Дакота се превърна в една от горещите точки на коронавируса, след като губернаторката му Кристи Ноем отказа да издаде заповед хората да си стоят вкъщи, пише в. "Вашингтон пост", цитиран от БТА.

Макар доста губернатори да издадоха подобни заповеди през последните седмици, Ноем беше категорична: Няма да има заповед за оставане вкъщи на щатско ниво. Подобни заповеди, чиято цел е борба с новия коронавирус, са признак за "психология на стадото", каза губернаторката от Републиканската партия, според която гражданите, а не правителството, трябва да решават дали да упражняват правото си да работят, да се молят, да играят и дори да си останат вкъщи.

В. "Фигаро" се фокусира върху вчерашното излъчвано по телевизията обръщение на френския президент Еманюел Макрон във връзка с коронавируса. Макар държавният глава да фиксира конкретна дата за излизане от карантината, наложена заради вируса, 11 май, той веднага добави, че това излизане няма да е възможно, ако "не продължим да бъдем граждани, да проявяваме отговорност и да спазваме правилата", отбелязва френското издание.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase