Операта във Венеция е оцеляла не едно и две наводнения, и е била построена отново след опустошителни пожари. Един нов вирус няма да спре творческия стремеж на музикантите, въпреки че концертите са отменени.

За щастие в XXI век опциите са много: Тази седмица струнен квартет се събра в празната, подозрително тиха зала и засвири Бетовен, излъчвайки концерта онлайн. Въпреки празната зала, музикантите събраха овации от аплодисменти. Просто ръкоплясканията бяха под формата на емоджи.

Мениджърът на операта Фортунато Ортомбина заяви, че виртуалният концерт е трябвало да отправи послание: Все още ще свирим тук.

Още по темата

Въпреки че карантината и извънредните мерки се отразяват на музикалния свят заради затворени зали и отменени събития, то обстоятелствата стимулират творците, пише The New York Times.

Мантрата е, че "Шоуто трябва да продължи". И така музикантите се адаптират.

Огнището на Covi-19 принуди Шанхайският симфоничен оркестър да отмени концертите си през февруари и март и остави музикантите да работят от вкъщи. Така че те намериха нова платформа - правят мастър класове в страниците си в социалната мрежа WeChat. Публикуват и влогове за живота у дома. Създават плейлисти, с които да помогнат на хората под карантина да се преборят със скуката у дома.

Усилията им се оценяват и хиляди хора ги гледат.

Поп светът също намира своят отдушник в социалните мрежи. Когато суперзвездите от корейската поп банда BTS пуснаха последния си албум миналия месец, страховете от коронавируса и ограниченията за масови събирания ги принудиха да преосмислят пресконференцията си.

"Решихме да проведем пресконференцията без никакви членове на пресата", написаха от BTS и после продължиха онлайн. Стотици хиляди техни фенове продължиха да гледат.

В Швейцария пък изпълнение на Саломе от Рихард Щраус в театъра в Люцерн едва не беше отменена, след като Симфоничния оркестър в града трябваше да остане под карантина. Имали концерт 2 седмици по-рано в Северна Италия.

Театърът започнал да търси соло пианист, който да свири на пианото. Това е нелека задача, тъй като музиката обикновено се изпълнява от доста широк състав музиканти.

"Имахме разпродадена зала, така че управителят на театъра ми се обади същата сутрин в 9 сутринта и ме помоли да свиря", обяснява ръководителят на музикалния състав Валерия Полунина.

Тя знаела добре нотите, но се бояла, че не може да ги разучи толкова добре до вечерта. И все пак започнала да работи по въпроса веднага и се почувствлаа по-уверена. Когато следобеда получила още едно обаждане, с което й обяснили, че шоуто наистина не може да продължи без нея, вече била убедена.

"Беше си приключение", казва Полунина. Тя пресмята, че близо 10 часа същия ден, преди официалния концерт. За щастие публиката в разпродадената зала разбрала положението.

Много събития в Швейцария бяха отменени, след като правителството наложи забрана за събирания с над 1000 души. Операта в Цюрих, която може да събере над 1 100 души, се примирява и сложи лимит - продава до 900 билета. В някои случаи дори връща пари, както с тазседмичното изпълнение на операта на Пучини "Бохеми".

Дори телевизията не е имунизирана срещу ефектите от коронавируса, поне в Китай. Живата публика си остана вкъщи за много предавания. В музикално риалити на име "Певецът", жури, изпълнители, и публикаси останаха у дома. Някои ток шоута също се излъчват от домовете на водещите, досущ видео конференция.

Остава въпросът колко още ще може да продължи шоу бизнеса да функционира по този начин.

Обратно във Венеция квартет Дафне изпълняваше Бетовен и Бородин пред редовете празни седалки в рококо аудиториума на Ла Фенис. Те влязоха и се поклониха, в пълна тишина.

Междувременно онлайн зрителите изпълниха своя дълг. Когато коментарите под живото предаване станеха твърде оживени, някои се включваха със задължителното "Шшшшшшшш". Изписано.

Цената, чисто като сума, е около 600 000 евро загуби за 2 седмици отменени изпълнения. Но истинският риск е загубата на връзка с публиката.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase