Снимка: БГНЕС
fallback

Състоянието на българското кино се подобрява, но то все още е "на антибиотици". Това каза  пред "Фокус" проф. Любомир Халачев - кинооператор, сценарист и режисьор по повод Международния ден на киното. Въпреки това, според него в сравнение с 90-те години, състоянието на седмото изкуство у нас е сравнително по-добро.

Oще по темата

"Въпросът, че в България има добри сценаристи, режисьори, оператори, актьори и т.н. е само наполовина верен, защото те не са достатъчни. Те са сравнително малко в количеството на общото кино и затова ние нямаме толкова добри пълнометражни и игрални филми, колкото бихме искали. Защо не се появяват по екраните? Отговорът е много прост. Екраните в момента са почти монополизирани и за да попаднете там този, който излъчва вашия филм трябва да има финансов интерес. При положение, че един български филм рядко надминава 80-100 хил. зрители, очевидно за такава аудитория този, който го излъчва, няма достатъчно приходи", поясни той.

Според проф. Любомир Халачев няма да има осезателни промени в Закона за киното и няма от къде да дойдат допълнителни пари за изкуството у нас. Той обаче изрази надежда да могат да се прокарат и ползи за киното.

За късометражното кино проф. Халачев обясни, че то има хубава производствена среда, но тежка разпространителска. Той изрази оптимизъм за развитието му, защото много млади хора се ангажират да го правят.

По думите му, между 50 и 100 хил. лв. струва производството на една серия в сериал, докато една серия от чужд сериал може да бъде закупена със 150-200 долара, добави режисьорът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Фрръуу

преди 4 години

То е на тежки наркотици по-точно казано!

7

Анонимен

преди 4 години

До ЛегендатаВсичко зависи от жанра.Фентъзи сериал със 100 000 на епизод няма как да снимаш.

6

Анонимен

преди 4 години

За 200 долара може да се закупи епизод на някоя сапунка или на някой сериал излъчван в нормалните страни преди около 4 години.

fallback