Общ преглед
За четиринадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 16 музея, организира временна изложба "Българска археология".

Изложбата представя най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон.

Сред експонатите са златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични антропоморфни фигури и съдове, колективна находка от сребърни монети, бронзови фигури, и много други. Включени са 27 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от неолита (VІ хилядолетие пр.Хр.) до Средновековието.
Изложбата „Българска археология 2020“ може да бъде посетена в Централна зала на НАИМ  до 2 май 2021 г.

Част от експонатите са находки, разкрити при строителството на АМ „Хемус“ и Видин - Монтана, съобщиха от АПИ.

При проучването на некропол в района на с. Слана бара, по трасето на пътя Видин - Монтана, са намерени бронзови и сребърни пръстени, а от друг археологически обект край с. Синаговци, на територията на античния римски град Рациария, са открити сребърни монети. Една от тях е с изображението на Марк Антоний, а на друга е император Хадриан (117-138).

Накити от Късния халколит, втората половина на V хил. пр. Хр., са намерени в некропол край с. Градище в област Шумен. Той е проучен при строителството на участък от автомагистрала „Хемус“. Желязна брадва от XI-VI в. пр. Хр е открита при разкопките в района на Угърчин.

През 2021 г. за археологически проучвания на изграждащите се големи пътни проекти от бюджета на АПИ е предвидени близо 5 млн. лв. За опазване на културно-историческото наследство ще продължи проучването по автомагистрала „Хемус“, както и на път I-1 Видин - Ружинци - Монтана. Ще бъде извършвано археологическо наблюдение и при строителството на северния обходен път на Бургас.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар