Снимка: БГНЕС
fallback

Последни работни дни на НС в края на годината. Според Владислав Панев от "Демократична България", ако се стигне до втори мандат и търсене на подкрепа за него, е хубаво да има приоритети, пред които се обединяваме. По думите му, това е трудно.

"Трябва да се опита с втория мандат, защото очевидно след това ще имаме два-три месеца луфт между двата парламента, в които нищо няма да се случи като законодателна дейност", каза той пред БНТ.

Панев припомни, че липсата на парламент ще бъде проблем и за приемането на бюджет за следващата година, и за приемането на законите по Плана за възстановяване и развитие, които ще дадат възможност за реформи в страната, така че България да излезе по-силна от кризите, в които се намира целият свят.

Според Панев предлаганата от "Продължаваме промяната" програмна декларация ще очертае какво искаме да се случи в България през следващите месеци до една година, защото ако нямаме обедиение около това, то тогава няма смисъл от втори мандат.

Приоритетите на "Демократична България" са известни още от предизборната кампания и те са конкурентоспособност на българската икономика, съдебна реформа, ефективност и независимост на регулаторите и ефективна администрация.

"Такива приоритети би трябвало да съберат подкрепа в пленарна зала, но дяволът е в детайлите - дали чисто декларационно ще съберат подкрепа или в рамките на конкретни законопроекти", каза депутатът от ДБ.

Посочи като пример вчерашното гласуване в НС на закона за КПКОНПИ, при което "коалицията Гешев" по думите му на практика торпилирала промените, като даде твърде дълъг срок за предложения между първо и второ четене, което означава, че ако няма правителство в този парламент, този закон няма да мине". Панев уточни, че "коалицията Гешев" са всички партии в НС без ДБ и "Продължаваме промяната".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Малко за политика

преди 1 година

Ясен е проблемът на тази форма на управление: - служебно правителство с парламентарен контрол. Фатически това е форма на президентско управление, но все пак парламентът работи и може да приема закони. Парламентът обаче не може да свали служебното правителство (не пряко), и, дори и да иска смяната на министри, президентът може да не се съгласи. Но може да избере редовно правителство и тогава служебното правителство си отива.

14

Парламент има

преди 1 година

Вече се очертава работещото решение за управлението на страната - служебно правителство с парламентарен контрол. По конституция президентът може да бави колкото реши връчването на мандат за съставяне на правителство. Може например да даде една година време за съставяне на правителство с третият мандат. През това време парламентът ще работи, ще се приемат закони и ще има парламентарен контрол, но ще управлява служебното правителство. Нестандартно е, но след като партиите не могат ......

13

Демократ

преди 1 година

Подкрепяхме ВИ,но видяхме,че сте едни службагонци и шарлатани вече няма подкрепа.

fallback