Снимка: БГНЕС

Случи се нещо нормално за парламентарната демокрация - най-възрастният от най-голямата парламентарна група е председател. Нищо толкова не се е случило. Така коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изборът на Вежди Рашидов за председател на НС на брифинг в центарала на партията.

"Върнахме се към едни нормални отношения", допълни още той и добави, че докато депутатите са избирали председател на НС, министерството на финансите е излязло с 3 варианта на бюджет.

"Докато три дни избирахме председател на НС държавата фалира", заяви Кирил Ананиев. "Министерството на финансите представи проектобюджета си за 2023 г. с бюджетен дифицит от 6,6 на сто от БВП, което представлява над 11 млрд. лева, което означава, че с над 5 млрд. се влошава дефицита от 2022 г.. След това те искат та теглят нов дълг от 16 млрд. лева."

За Ананиев Асен Василев е най-слабият министър на финансите за последното десетилетие.

"В понеделник ГЕРБ ще внесе 7 антикризисни мерки в НС", заяви депутатът Делян Добрев. "Те няма да струват нито лев на държавния бюджет. В същото време вярваме, че ще подействат като Редбул върху икономиката на страната."

На свой ред Томислав Дончев каза, че ръководството на парламента е било необходимо "не да му се радваме, че го има, а за да може парламента да заработи".

Той заяви, че предстои избирането на парламентарни комисии. Дончев призова да погледнем и към възможностите, а не само към кризите. „Описват куп рискове, които стоят пред нас. Ние трябва да погледнем и към възможностите. Една от малкото възможности, които съществуват пред България през следващите години е адекватно да използва наличното европейско финансиране от над 50 млрд. лева“, подчерта заместник-председателят на ГЕРБ.

Той изрази съжаление, че от началото на тази година до август „нещата са в тотален застой“.

„По тази причина ние сме разработили и внасяме в НС проект на решение задължаваме служебното правителство във възможно най-кратки срокове да внесе в НС всички закони, необходими за изпълнение на етапните цели за изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост, за да може България да получи следващия транш финансиране, който е в размер на 1,5 млрд. лв.“, каза Дончев.

ГЕРБ ще настоява служебното правителство да предостави анализ от риска от загуба на средства по Националния план за възстановяване и устойчивост предвид голямото закъснение, както и мерки как това може да бъде преодоляно.

Парите по плана трябва да се влеят в модернизацията на икономиката.

„Каквото зависи от нашата ПГ ние ще го направим, въпреки че част от законите, които са поети като ангажимент, не са безспорни“, каза Дончев, имайки предвид прибързаната либерализация на пазара на битовите потребители на ток.

"Надявам се, без нападки, парламентарните групи да въвлекат в решаването на проблемите онези, които ги създават, защото на мен ми се подиграваха, че по народно казах "има мазнинка в държавата", бяхме оставили 14-15 млрд. в различни държавни сметки, а сега отиваме на първото заседание с 16 млрд. дълг. Вие видяхте - дори Германия не успя да изтегли 4 млрд. лева, даваха им 1 млрд. пазарите", каза още Бойко Борисов. "Рецесията е огромна, 0,1% е прогнозата на БНБ за БВП. 0,1% означава, че държавата е в застой."

"За тези две години упражнание българите получиха 16 млрд. нов дълг, 6,7% дефицит и огромни сметки за гориво, ток и хранителни продукти. С една дума - изборите минаха, но е много вероятно да се зададат втори", заяви лидерът на ГЕРБ и заръча да се направи контактна група с президента Радев.

"Ние трябва да се погрижим за пенсионерите, за армията и за битовия потребител и бизнеса. Това са първостепенните задачи, които трябва да се свършат в държава днес. По плана за възтановяване Пеканов поработи доста, но до колкото разбираме, не сме наясно отворен ли е още плана. И по начина, по който, заради Асен Василев последни го подадохме, означава, че последни ще получим пари. Което означава, че тези пари, които са записани като аванс в бюджета, може да не дойдат до декември, а дефицитът ще стане по-голям", обясни Борисов. 

"Надявам се колегите да не се чувстват толкова обидени, че са загубили изборите. В демокрацията това е естествено - след управление да губиш, защото хората искат нови и тови неща. Сега това, което са сътворили, бюджетните комисии да седнат и да го поправят заедно с нас. В противен случай катастрофата на пролет ще е огромна. Но, повтарям, трябва и с президента и със служебния премиер, да се проведат дискусии за числата, иначе с тях Еврозона няма да видим.  Политически Европа ни желае в Еврозоната, но ние трябва да покажем с бюджета, че ще овладеем инфлацията, дефицита и ще можем да рефинансираме изтегления досега дълг", допълни бившият премиер.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase