Снимка: БГНЕС
fallback

Серия от кризи трябва да преборва новия парламент, а как ще изглежда той ще стане ясно след изборите на 2 октомври. Самите послания, които отправят кандидатите за да станат част от Народното събрание, звучат силно негативно.

Според социолога Юлий Павлов, кампанията е изтъкана от издигане не на червени линии, а направо на червени зидове кой с кого няма да се коалира и не отговаря на очакванията на гражданите".

Той е категоричен, че почти всички кампании са насочени към твърдите ядра и поради тази причина няма голяма надежда да се повиши избирателната активност. Отбеляза, че икономическите теми тревожат хората, а те много малко присъстват в разговора на кандидатите с избирателите.

Oще по темата
Според Юлий Павлов пряка намеса на служебния кабинет в предизборната кампания няма.

"Има упреци от една или друга страна, че той префокусира определени теми. Що се отнася до организацията на изборите - досега не сме чули някакви упреци, каквито имаше преди изборите миналата година", уточни Юлий Павлов.

Социологът Юрий Асланов подчерта пред БНТ, че масовият интерес към тази кампания е слаб.

"Няма определени силни и оптимистични очаквания за развръзка на политическата криза, макар че хората биха желали да се стигне до някакъв компромис и разбирателство между политическите сили и след изборите да се направи опит за сформиране на редовен кабинет. Към вътрешнополитическата криза, която преживяваме от две-три години, се наслагват няколко външни кризи, които са тежки и сложни - те могат да разрушат социалните баланси, да влошат икономическото положение. Политическите сили, участващи в кампанията, използват посланията по-скоро за взаимни нападки или за оправдания, но не и за разговор с хората", коментира Юрий Асланов.

Той допълни, че тази година делът на колебаещите се за кого да гласуват е съществено по-нисък, отколкото миналата година.

 "Факторът на умора е налице. Преди тези избори се увеличава делът на хората, които очакват отново да не бъде съставено правителство или то да е краткотрайно. Шансовете за съставяне на правителство сега не изглеждат добри и участниците в предизборната борба допълнително предлагат аргументи в тази посока с поведението си и с посланията си", каза още Юрий Асланов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

71

илюминат - ренегат

преди 1 година

Избирателната активност ще е под 50 процента,да не кажа под 40! Което прави "изборите" не състояли се! Друг е въпросът,че си се самоназначават. То и затова и им е краткотрайно съществуването.За кого да гласуваме? Апаш до апаша мила моя майно льо-*** до ***!

70

баба мара

преди 1 година

няма никаква умора истината е че няма за кого да гласуваме аз нямам довериена никои всеки се бори за кокала затова избори 2023 г да видим тогава какво еизложено на сергията ако доживеем дотогава

69

toti

преди 1 година

Ама каква УМОРА ,от кое се толкова натовариха Българите,че ги мързи за 1 час време да се мръднат и идат да гласуват!!! Аз мисля ,че те НЯМАТ ПРОБЛЕМИ !!!-защо ако имат ще реват,крещат,ще идат да гласуват ,а не утре да мрънкат ,нямаме пари да си плати сметките???Бездушие,незаинтересованост и примиримост ЛЕСНО СЕ МАНИПУЛИРАТ !!!

fallback