Снимка: архив, БТА

ЦИК обяви имената 240-те депутати от осемте партии в 43-тото Народно събрание след предсрочните избори на 5 октомври. Окончателният състав на 43-ото Народно събрание ще стане ясен утре. Дотогава е крайният срок, в който депутатите, избрани в два района, трябва да обявят кой ще представляват. Там, където се отказват, ще влязат вторите в листата.

Депутати от ГЕРБ в Благоевград ще са Цветан Цветанов, Кирил Котев, Даниела Савеклиева, Димитър Танев, от БСП ще е Кристиан Вигенин, от ДПС – Алиосман Имамов и Муса Палев, от РБ - Атанас Атанасов, от ПФ Атанас Стоянов, от ББЦ – Светлин Танчев,от „Атака“- Илиян Тодоров.

От Бургас ще са Ивелина Василева, Димитър Петров, Иван Вълков, Диана Йорданова, Семир Хусеин Абу Мелих от ГЕРБ, от БСП -Петър Георгиев Кънев и Атанас Зафиров Зафиров, от ДПС – Хюсеин Хафъзов и Дурхан Мехмед Мустафа, от РБ -Костадин Марков, ПФ- Валери Симеонов и Валентин Касабов, от ББЦ – Стефан Кенов, от АБВ – Михо Михов.

Депутатите на ГЕРБ във Варна ще са Лиляна Павлова, Пламен Манушев, Красен Кралев, Красимир Петров, Красимира Анастасова, Павел Христов, БСП – Ангел Найденов и Красимир Янков, ДПС – Йордан Цонев, РБ – Радан Кънев, ПФ- Валентин Касабов и Емил Симеонов, ББЦ – Георги Ковачев, Атака – Волен Сидеров.

От Велико Търново депутатите от ГЕРБ са Цветан Цветанов, Клавдия Ганчева, Пенчо Пенчев, от БСП – Мариана Бояджиева, от ДПС - Камен Костадинов, от РБ - Иван Иванов, ПФ - Милен Михов и „Атака“ - Любомир Владимиров.

Във Видин от ГЕРБ влиза Ивайло Московски, от БСП - Михаил Миков, от ДПС - Станислав Анастасов, от АБВ - Иван Иванов.

Във Враца депутатите на ГЕРБ ще са Петя Аврамова и Красен Кръстев, на БСП ще е Георги Божинов, на ДПС Камен Костадинов, ПФ Красимир Богданов, ББЦ Явор Хайтов.

От Габрово ГЕРБ праща в НС Цветомир Михов и Добромир Проданов, БСП - Кирил Добрев, ДПС - Четин Казак.

От Добрич депутатите на ГЕРБ ще са Румен Иванов  и Живко Мартинов, на БСП ще е Светла Бъчварова, ПФ - Валентин Иванов, АБВ - Иван Станков.

Депутатът на ГЕРБ от Кърджали ще са Цвета Караянчева, от ДПС – Лютви Местан, Ердинч Исмаил Хайрула, Шабанали Ахмед Дурмуш, Салиха Хакиф Емин.

От Кюстендил ГЕРБ праща в НС Кирил Калфин, БСП - Мая Манолова, ДПС - Александър Методиев, ББЦ - Петър Петров. 

Депутатите на ГЕРБ в Ловеч ще са Корнелия Маринова и Николай Нанков, на БСП – Димитър Горов, на ДПС - Джейхан Хасанов Ибрямов, на АБВ - Кирил Цочев.

От Монтана депутатът на ГЕРБ ще е Десислава Атанасова, на БСП - Емил Райнов, на ДПС - Петър Чобанов, РБ - Борислав Великов, ББЦ - Чавдар Пейчев.

Стоян Тонев, Десислава Гушева и Димитър Гечев са депутатите на ГЕРБ от Пазарджик, на БСП ще са Янаки Стоилов и Димитър Димитров, на ДПС – Делян Пеевски, на РБ - Бойка Маринска.

От Перник ГЕРБ излъчва Вяра Церовска, БСП - Валери Жаблянов,  РБ - Валентин Павлов, АБВ - Росица Янакиева.

Цецка Цачева, Пламен Петров и Владислав Николов са депутатите на ГЕРБ в Плевен, на БСП - Румен Гечев и Васил Антонов, на ДПС - Митхат Метин, на РБ - Найден Зеленогорски, ПФ - Красимир Каракачанов, и ББЦ – Румен Йончев. 

Бойко Борисов, Менда Стоянова, Вежди Рашидов, Стефан Дедев и Атанас Ташков са депутатите на ГЕРБ в Пловдив, на БСП е Георги Търновалийски, на ДПС - Венцислав Каймаканов, на РБ - Георги Шишков, на ПФ - Славчо Атанасов, на ББЦ - Ана Баракова, и на АБВ - Борислав Борисов.

От Пловдив област депутатите на ГЕРБ са: Методи Андреев, Катя Попова, Здравко Димитров, Силвия Хубенова, на БСП – Димитър Дъбов, Манол Генов; на ДПС – Джевдет Чакъров, на РБ - Николай Ненчев, на ПФ – Борис Янчев, на ББЦ - Мартин Иванов, на “Атака“ - Магдалена Ташева.
 
Валентин Василев е народният представител на ГЕРБ в Разград, на ДПС са Ахмед Реджебов Ахмедов, Гюнай Хюсмен Хюсмен и Хасан Адемов.

В Русе ГЕРБ ще излъчи Пламен Нунев, Светлана Найденова и Десислава Атанасова, БСП – Христо Белоев, ДПС - Ферихан Илиязова Ахмедова, РБ - Румен Христов, ПФ – Искрен Веселинов, ББЦ - Георги Недев.

От Силистра ГЕРБ има един депутат Милена Дамянова, ДПС - Рамадан Аталай и Невин Хасан, „Атака“ - Иван Димитров.

Десислава Танева и Галя Захариева от избраните от ГЕРБ в Сливен, Таско Ерменков - от БСП, Янко Янков - от ДПС, Петър Петров - от ПФ, Иван Иванов - от АБВ.

Даниела Дариткова ще е депутат от ГЕРБ от Смолян, Дора Янкова - от БСП, Мустафа Карадайъ - от ДПС, Петър Кадиев - от АБВ.
 
От ГЕРБ в 23-и МИР София са Александър Ненков, Димитър Главчев, Валентин Николов, Теодора Георгиева, Данаил Кирилов и Милена Дамянова, от БСП - Жельо Бойчев, Георги Кадиев, Стоян Мирчев; от РБ - Божидар Лукарски, Атанас Атанасов, Корман Исмилов, Петър Славов; от ПФ - Валери Симеонов, от „Атака“ - Миглена Александрова, от АБВ - Борислав Борисов.

От 24-и са Румяна Бъчварова, Джема Грозданова, Веселин Вучков, Евгения Алексиева, Валентин Радев от ГЕРБ, Стефан Данаилов и Георги Свиленски - от БСП; Петър Москов, Мартин Димитров и Гроздан Караджов от РБ; от ПФ - Юлиан Ангелов, от „Атака“ - Явор Нотев.

Бойко Борисов, Красимир Велчев, Станислав Иванов, Красимир Ципов, Лъчезар Иванов и Снежана Дукова са от 25-и МИР София от ГЕРБ, Михаил Миков и Георги Анастасов - от БСП, Меглена Кунева и Вили Лилков - от РБ, Красимир Каракачанов - от ПФ, Росен Петров - от ББЦ, Волен Сидеров - от „Атака“ и Ивайло Калфин - от АБВ.

От София област от ГЕРБ са Ивайло Московски, Петър Беков и Галя Георгиева, от БСП - Корнелия Нинова и Радослав Стойчев, от РБ - Димитър Делчев, от ПФ - Велизар Енчев и от ББЦ- Красимира Ковачка.

В Стара Загора от ГЕРБ са Лиляна Павлова, Димитър Желев, Пламен Йорданов и Нено Влайков, от БСП – Драгомир Стойнев и Георги Гьоков, от ДПС - Делян Пеевски, РБ - Димитър Танев, ПФ - Димитър Байрактаров, ББЦ - Кънчо Филипов, „Атака“ -  Десислав Чуколов.

В Търговище от ГЕРБ е Дарин Димитров, от ДПС е Йордан Цонев и Тунчер Мехмедов Кърджалиев, от „Атака“ е Николай Александров.

Делян Добрев и Евгения Ангелова са депутатите на ГЕРБ от Хасково, Чавдар Георгиев от БСП, Лютви Местан и Мехмед Атаман от ДПС, РФ – Станислав Иванов, ПФ – Слави Бинев, ББЦ – Борислав Иглев.
 
От Шумен от ГЕРБ ще са Любомир Христов и Ралица Ангелова, от БСП – Иван Иванов, от ДПС- Айдоан Муталиб Али, Хамид Бари Хамид, Бюнямин Хюсеин Хасан.

От Ямбол от ГЕРБ ще е Иван Чолаков, от БСП - Атанас Мерджанов и Кирчо Георгиев Карагьозов, от ДПС – Илия Илиев.

Избраните от два района има един ден да решат откъде искат да бъдат народни представители. В случай че не подадат заявление, ЦИК ще ги обяви за депутати от тези райони, където са се регистрирали първи като кандидати.

Избора си трябва да направят 18 депутати. Шестима са от ГЕРБ – Бойко Борисов, Десислава Атанасова, Ивайло Московски, Лиляна Павлова, Милена Дамянова и Цветан Цветанов. От БСП Лява България решение трябва да вземе само лидерът Михаил Миков. Четирима са депутатите, избрани от две места, от ДПС – Делян Пеевски, Йордан Цонев, Камен Костадинов и Лютви Местан.

От Рефоматорите само Атанас Атанасов трябва да избере района, който да представлява. В Патриотичния фронт са трима – Валентин Касабов, Валери Симеонов и Красимир Каракачанов.

И в “Атака” само лидерът Волен Сидеров трябва да направи избор, а в АБВ - Борислав Борисов и Ивайло Калфин.

След протестите на жители на Дупница и Кюстендил заради решението Александър Методиев, известен като Бат Сали, да стане депутат от района от ДПС, Цветозар Томов, говорител на ЦИК обясни, че след сложните математически изчисления се получават няколко аномалии, като най-голяма е тази в Кюстендил.

Другият говорител Александър Андреев пък припомни, че системата Хеър-Ниймайер е въведена със закон от 2009 г. и е прилагана на изборите през 2011 г., 2013 г. и на последния вот.

Цветозар Томов обясни, че първо се прави национално, а след това регионално разпределяне на мандатите, които след това трябва да съвпаднат, като на регионално нива се отнемат остатъците от партия, на която не й стигат гласовете за цял мандат и се дават на друга, на която се полага.

В Кюстендил само ГЕРБ и БСП имат цели мандати и заради това другите два трябва да се направят с най-големите остатъци. На ГЕРБ не й достига за цял мандат и остатъкът трябва да отиде при „Атака“, но при следващи преразпределения отива при Реформаторите, но и от тях се взима, защото това е 24 мандат за тях, а те трябва да имат 23, след това трябва да се даде на ПФ, но пак заменя и така се стига до ДПС, обясни Томов и добави, че се стига до това след над 60 стъпки.

Според него, ако има отделен район в чужбина, аномалиите ще са по-малко.

Камелия Нейкова, също говорител на ЦИК, съобщи, че има постъпили желания за повторно преброяване на бюлетините и на недействителните гласове.

Според Изборния кодекс ЦИК няма право да променя резултатите, обясни обаче тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase