Снимка: БГНЕС/ЕРА
fallback

Извънредно положение бе обявено в Исландия поради опасност от изригване на вулкан, предаде Франс прес.

Мярката бе въведена вчера след поредица от земетресения на полуостров Рейкянес, в югозападната част от островната държава в северната част от Атлантическия океан. Това предизвика опасения от вулканично изригване, което според Исландската метеорологична служба може да стане "до няколко дни".

Разработени са планове за евакуиране на около 4-те хиляди жители на рибарското градче Гриндавик.

Исландската метеорологична служба отбеляза, че под земята се натрупва магма на дълбочина около 5 км. Ако тя започне да се придвижва към повърхността, това може да доведе до вулканично изригване.

"Най-вероятният сценарий е магмата да достигне до повърхността за няколко дни, а не за часове. Ако се появи пукнатина там, където сега сеизмичната активност е най-висока, лавата ще потече на югоизток и на запад, но не и към Гриндавик", казаха от службата.

Въпреки това Министерството на гражданската защита заяви, че изпраща патрулния кораб "Тор" в Гриндавик "от съображения за сигурност".

Синята лагуна, популярна туристическа дестинация, разположена близо до Гриндавик, известна с геотермалните си извори и луксозни хотели, беше затворена като предпазна мярка след поредното земетресение.

Наблизо се намира и геотермалната централа Svartsengi, която е основният доставчик на електроенергия и вода за 30 000 жители на полуостров Рейкянес.

Столицата Рейкявик се намира на около 40 километра на север.

Около 24 хиляди труса са били регистрирани на полуостров Рейкянес от края на миналия месец.

В Исландия има 33 активни вулканични екосистеми - най-много в цяла Европа, отбелязва АФП.

При последното си изригване, през 2010 г., вулканът Ейяфятлайокутъл на практика почти спря въздушния трафик в Европа, като предизвика анулирането на 100 хиляди полета, блокирайки 10 милиона пътници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 6 месеца

Безплатното парно си има и лоша страна.

7

Анонимен

преди 6 месеца

При последното си изригване, през 2010 г., вулканът Ейяфятлайокутъл на практика почти спря въздушния трафик в Европа, като предизвика анулирането на 100 хиляди полета, блокирайки 10 милиона пътници - от тия дeбuлu 90% са летяли ей така, без никва идея. Я по Майорка, я към Тенерифе, я към Слънчака или Дубровник. Да се нacepaт от гньетене, кофти дрога и пиянство. Европата е откачила с тия социялки, вече 4-то поколение, дето не е барало лопата...

6

Анонимен

преди 6 месеца

Да им ев@ мaкятa жендърска. Ауу, вуллан, лелее, дайте да го обсъдим, ауу, ужас. Те такова не ни се беше случвАло... Да го посрещнем с мечета и нека афганските геолози да заповядат за решение на проблемата...

fallback