Снимка: Pixabay
fallback

След като лятото официално приключи и на негово място се настаниха тиквените десерти и призрачните идеи, вероятно сте забелязали, че дните вече стават все по-къси и по-студени. 

 
Въпреки че по-малкото слънчева светлина предразполага за топли уикенди у дома, за които някои от нас жадуват цяла година, това може да бъде и голям проблем за всеки, който се бори със сезонно афективно разстройство. Това е вид депресия, изразена с по-ниски нива на енергия и настроение, произтичаща от прехода към есента и често продължава и през цялата зима.
 
Състоянието се характеризира с повишена сънливост през деня, загуба на интерес към дейности, които преди са ви харесвали, социално отдръпване, раздразнителност и тревожност, умора, повишен апетит, главоболие и дори намалена способност за фокусиране или концентрация. Въпреки че учените все още не са установили точната причина за появата на сезонната депресия, тя потенциално е свързана с намалена слънчева светлина, водеща до липса на витамин D, серотонин и мелатонин. Всички те участват в регулирането на съня и настроението. 
 
Ако се замислите как изглеждат дните ви през лятото в сравнение с това как изглеждат през зимата, имате по-малко слънчева светлина и по-малко активност. През топлите месеци сме създали една рутина, която включва излизане след работния ден, но през есента това рядко се случва, тъй като денят вече е по-къс, а след скриването на слънцето температурите рязко спадат. 

Как да се справимте с депресията през есента: 
 
1. Излезте
 
Въпреки че може да ви се стори по-нетрадиционно, през хладните месеци също е важно да излизате. За да избегнете студа, може да си правите среща с приятели или колеги в обедната почивка, което е особено важно за всеки, който работи от вкъщи. Опитайте се да не прекъсвате физическите активности, макар да са след работно време и студът навън да ви подтиква да седите у дома. Наистина е много важно да се излагате на максимално много светлина през есента и зимата. 
 
Ако не искате да ходите до фитнеса, просто излезте до близкия магазин. Забравете за колата, облечете се добре и направете една дълга разходка в квартала. Опитайте се да направите всичко възможно, за да сте максимално продуктивни през деня както на работа, така и в свободното си време.
 
2. Правилен сън
 
Депресията може да ви накара да спите по-малко или повече, в зависимост от това как я преживявате. И, разбира се, всяка крайност може да бъде проблематична за енергията и благополучието ви. 
 
Един от най-добрите начини да предотвратите това е установяването на редовност в съня. За да направите това, помислете за:
 
► Задаване на едно и също време за събуждане.

► Установяване на солидна рутина преди лягане, която включва успокояващи дейности като четене или писане в дневник.

► Избягвайте синята светлина от мобилни телефони близо до леглото.

► Използването на приложения за медитация може да ви помогне да успокоите ума си със звуци за сън и релаксация. 
 
Още съвети при есенна депресия четете в материала на Тialoto.bg 

Източник: Тialoto.bg 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

хахахаха

преди 1 година

Не сме омагьосани зайци:)

13

Казанът в парка

преди 1 година

Есента е сезонът за варене на ракия, каква депресия?

12

29 Годишен

преди 1 година

Тая мацка от снимката ще ми оправи много бързо депресията!

fallback