Снимка: БГНЕС

Една мечта е пътешествието на алпиниста Атанас Скатов към К2. Българинът, който загуби живота си в експедицията, тръгна за нея на 20 декември 2020 г.

"Днес започва едно ново и много специално пътешествие за мен. Зимна експедиция над 8000 метра определено е много сериозно предизвикателство, дори и да не е К2. Изключително благодарен и щастлив съм, че имам тази възможност да науча още много нови неща за зимната планина над 8000 метра и то към единствения все още неизкачен връх през зимата на нашата планета К2, 8611 м в Каракорум, Пакистан.

Още по темата
Това е за мен експедиция номер 21 за последните 8 години и 14-та над 8000 метра. Но колкото и опит да имаш в планината, никога не е достатъчен. Само планината решава дали да ни допусне до върха си.

На тази експедиция се сбъдва още една моя мечта, а именно да имам близък човек на базов лагер, който да ме подкрепя и да ми помага. Така в това пътешествие се впуска заедно с мен моята приятелка. Желанието й и ентусиазмът й за участието й в тази експедиция са невероятни", пише тогава Скатов.

Алпинистът подробно споделя впечатленията си от всеки ден в официалния си сайт и в социалните мрежи. Зимното изкачване на връх К2 е изключително трудно при тези ниски температури и силен вятър.

Чакаме прозорец от хубаво време, за да тръгнем към върха, но не на всяка цена! Само ако има подходящи метеорологични условия, казва той в една от последните записки. Всяка вечер температурите стигат минус 30 градуса, а битката със суровата природа е постоянна.

"Не е нужно да си на върха на К2, за да усетиш суровата сила на природните стихии. За съжаление, палатката ни не устоя на ветровете през последните няколко дни на базовия лагер, но ние все още не се предаваме", казва Скатов и се шегува с тежките условия: "Вече спокойно може да живеем без отопление зимата в България".

На 16 януари непалската експедиция успя да се качи на върха и този ден Наско описва като исторически за алпинизма.

"Голяма група от непалски шерпи показаха, че невъзможното е възможно, като изкачиха единствения неизкачен през зимата осемхилядник. Сърдечно ги поздравявам! Радвам се, че точно те първи изкачиха върха. Заслужават го! Силно вярвам, че и ние ще имаме шанс и добро време през идните дни. Невероятно труден връх, който често няма изкачвания дори през летния сезон. Браво, момчета! Гордеем се с вас!", пише той.

Същевременно голямата радост от този успех е помрачена от смъртта на алпинист.

На слизане към базов лагер моят голям приятел, мотиватор и най-добрия алпинист, който познавам, Серджи Минготе падна и вече е в небесното царство. Серджи живееше в небесата, най-добрият атлет, който познавам, завършил успешно много триатлони, айрън мен, ултра мен и невероятен алпинист с високи постижения. Винаги ми помагаше много със съвети. Невероятно добър човек, скромен, винаги усмихнат, отзивчив.Заедно изкачихме върховете Гашербрум2 и Дхаулагири през 2019 г. Не съм на себе си и не знам как ще продължи тази експедиция, пише Скатов и изказва съболезнования.

В една от тези записки, които описват експедицията, той посочва, че се климатизира трудно и не е в своята форма.

"Също така се убедих, че това е най-трудният осемхилядник. Теренът е много техничен и опасен. Падат камъни и вече няколко души пострадаха, един с опасност за живота. Труден и много опасен връх", казва Атанас Скатов.

Но алпинистът описва и мечтата: "Всеки един ден, независимо слънчев или мрачен, е уникален дар, носещ със себе си неземна красота, която не може да бъде описана с думи или заснета в кадър!".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase