Снимка: БГНЕС
fallback

Обединеното кралство ще приеме законодателство за защита на паметници на "противоречиви" исторически личности.

Правителството на Обединеното кралство ще внесе в парламента законопроект, който значително ще затрудни демонтирането на паметници, включително тези, посветени на спорни исторически личности. Намерението беше обявено в статия, публикувана в "Дейли Телеграф" от министъра на регионалното и местното управление Робърт Дженрик. Той обвини опозиционната Лейбъристка партия, че се опитва да "редактира и цензурира" миналото на Великобритания, съобщава БГНЕС.

Предложеният от правителството законопроект има всички шансове да бъде одобрен, тъй като управляващата Консервативна партия има солидно мнозинство в британската Камара на общините.

Съгласно разпоредбите на предложения закон, решенията за демонтиране на паметници ще трябва да преминат през няколко етапа на одобрение, включително и на това на местните жители.

Кабинетът на Дженрик ще участва в разрешаването на спорове. Повишеното внимание към историческите фигури с "тъмни петна в биографията" излезе на дневен ред във връзка с движението "животът на чернокожите има значение”. Неговите поддръжници настояват да се съборят близо 80 паметника на известни британци, които са обвинени в „прославяне на расизма и робството".

Списъкът на скулптурните изображения, към които активистите имат оплаквания, включва паметници на премиерите от 19-ти век и държавниците Робърт Пийл (1788-1850) и Уилям Гладстон (1868-1874), пътешественикът и откривател Джеймс Кук (1728-1779), навигаторът и вицеадмирал, един от участниците в поражението на испанския флот (Непобедимата армада) Франсис Дрейк (1540-1596), основателят на британската източноиндийска компания Робърт Клайв (1725-1774), организаторът на британската колониална експанзия в Южна Африка Сесил Роудс (1853-1902 ), италианският мореплавател Христофор Колумб (1451-1506), британският командир и основател на скаутското движение Робърт Баден-Пауъл (1857-1941) и други.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

38

Анонимен

преди 3 години

А в Македония всички които са си дали животът за освобождението и,са все противоречиви личности.На едни им трошат паметниците,на други им ломят паметните плочи а на трети им разорават гробовете защото са си дали кръвта за Македония.,,...Ееех Луно Луно,земльо македонска...''

37

блек лайф бабун

преди 3 години

Ами на мястото на Колумб или Гладстоун да издигнат паметник на Тошко Африкански!

36

до 24 Спаведливост

преди 3 години

Абе не е точно така, когато Съединението е обявено от група пияндета, всички са изтръпнали и са изтръпнали и са се чудили какво да правят. Турските власти са докладвали в Истанбул а от там в Лондон. От Лондон са казали на турците да не правят нищо, защото са се надявали с обединението наа двете българии да се сложи край на руското присъствие в региона. Така че май благодарение на англетата сега имаме държава

fallback