Снимка: БГНЕС

"Има места по света, където да избереш да се бориш срещу климатичните промени, може да постави живота ти в риск."

Само през последната година 212 екоактивисти са били убити по света. Това е най-високият брой жертви от 2012 година насам, когато благотворителната организация Global Witness започва да следи този казус. Жертвите често са описвани като "защитници на природата, които мирно се опитват да защитят Земята от експлоатация с комерсиални цели и щетите, които производствата й нанасят". 

"Виждаме, че се обръща много внимание на Грета Тунберг, на ученическите стачки и това е много важно, но някак успява да отклони вниманието от риска, който много хора поемат, за да опазят околната среда", казва доктор Мери Ментон от Университета в Съсекс, Великобритания пред BBC.

Оказва се, че Филипините е едно от най-опасните места, където можеш да си еколог. 43 души са били убити там миналата година. През последните години активисти в страната многократно са обръщали внимание на притеснителното увеличение на броя на жертвите.

"Да си екоактивист или защитник на правата на човека във Филипините е много трудно. Познавам хора, които са били заплашвани и такива, които вече не са сред нас", казва активистката Рене Карунунган.

Организации като Global Witness, обвиняват президента на страната Родриго Дутерте, че е позволил безнаказано да се вреди на околната среда, както и да се нападат активисти. Разбира се, президентската институция отрича тези твърдения.

Но Рене не просто познава хора, които са били заплашвани. Тя самата е получавала заплахи за живота си в социалните мрежи, след като публикува постове, които критикуват политиката на Дутерте спрямо околната среда.

"Получих стотици съобщения във Facebook, които или ме обиждаха, наричайки ме грозна и дебела, или бяха по-груби, като например: "Ще те намеря на ъгъла на улицата ти и ще те изнасиля или убия."

Това се случва през 2016 година, а убийствата на екоактивисти продължават и до днес. Най-често това се случва в Латинска Америка.

"Това се дължи на факта, че на тези места има повече племена, които живеят в гората и пречат на миньорските компании, които искат да добиват мед или се намират на пътя на голям земеделец, който иска да разшири плантацията си със соя", обяснява Мери Ментон.

Миньорската индустрия е важен източник на средства за много държави в Латинска Америка, като Бразилия, където тя допринася за 4% от приходите на страната и дава работа на близо 2 млн. души. 

В Бразилия насилието срещу екоактивистите е проблем от много години. През последното десетилетие близо 300 души, които са защитавали околната среда, са загинали в Бразилия. Сред тях са и Хосе Клаудио Рибеиро де Силва и съпругата му. Те се борят срещу незаконната сем в Амазония и експлоатацията на евтина работна ръка. През 2011 година са застреляни от мъж, който карал мотопед през резервата.

"Случаят на Клаудио и Мария не е единственият. Нашите другари, които се борят за гората, за земята, за водата и за суверинитета на тази страна, както и срещу миньорския бизнес и сивата икономика, са в опасност, защото Бразилия не може да предпази живота им", казва сестрата на Клаудио.

Активистите се притесняват, че ситуацията в Бразилия ще се влоши. През 2019 година 24 души са били убити там.

"Мисля, че ще има още подобни убийства в следващите години. Правителството в Бразилия подкрепя бизнеса, подкрепя и разширяването на миньорските дейности. Насилието срещу коренното население се увеличава", казва Мери Ментон. Но според правителството на страната, са взети много мерки за опазването на живота на активистите.

Но преди Бразилия и Филипините, най-опасното място, където може да си екоактивист е Колумбия. 64 души са били убити през 2019 годита, а най-застрашени са жените и коренното население.

"Опасно е за коренното население, защото именно неговата земя е мястото, на което големите международни компании искат да строят. Получавала съм много заплахи - лично и в телефонни обаждания. Следяха ме с дрон", казва Анджелика Кортез.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase