Снимка: БГНЕС
fallback

Общ преглед

"Не мисля, че науката знае нещо за климата", това заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп по време на посещението си на Западното крайбрежие, което вече седмици наред е разкъсвано от пожари. Според лидера глобално затопляне няма. "Ще стане по-студено, ще видите", казва той, когато го молят да не пренебрегва науката и твърди, че вината за огъня, погълнал част от Америка, е на падналите дървета и листа.

Но пожарите са само част от проблема - горещите вълни не само в Америка, но и в Европа, стават все по-тежки, а множество хора умират. Огромни части от ледници се рушат, стопяват се завинаги. Екстремни природни феномени се появяват всеки ден в новините. Отговорът на въпроса кой или какво е виновно за това на пръв поглед изглежда прост, но всъщност ситуацията е много по-сложна. Ето няколко графики, които да хвърлят повече светлина върху това, защо светът е стигнал до прага на бездната.

Кого да обвиним?

Ако въпросът е, кой излъчва най-много парникови газове в света, то най-големият виновник за глобалното затопляне е Китай. Азиатската страна излъчва толкова емисии, колкото САЩ, цяла Европа и Русия взети заедно, според графиките на Global Carbon Project. 

А ако се запитаме, кой е регионът, който излъчва най-много парникови газове, отговорът е все още Китай.

Но според данните на Global Carbon Project емисиите в останалата част на Азия, която включва Япония, Южна Корея, Турция, Саудитска Арабия, Пакистан и много други държави, рязко се увеличават през последните години и дори задминават ръста на Китай. Европа бележи спад на излъчваните емисии.

Отговорът на въпроса кой излъчва най-много парникови газове на глава на населението обаче не е Китай. Виновни за най-много вредни емисии, с огромна разлика от Европа и Китай, са американците. А ако дотук Европа се спряваше добре, то тя е отговорна за най-много парникови газове, които са в атмосферата от дълго време. Според Our World in Data за второто място се борят Северна Америка и Азия.

Данните на Our World in Data разкриват, че най-замърсяващата индивидуално държава е Америка, която излъчва почти двойно повече емисии сравнена с Китай. САЩ са отговорни за 399 милиарда тона CO2 или 25% от глобалните емисии, а Китай - 200 милиарда тона, 12,7% от глобалните емисии.  Страната, която върви най-бързо в правилната посока е Европа.

Animation: The countries with the largest cumulative CO2 emissions since 1750

Ranking as of the start of 2019:

1) US – 397GtCO2
2) CN – 214Gt
3) fmr USSR – 180
4) DE – 90
5) UK – 77
6) JP – 58
7) IN – 51
8) FR – 37
9) CA – 32
10) PL – 27 pic.twitter.com/cKRNKO4O0b

— Carbon Brief (@CarbonBrief) April 23, 2019

Горивото, което е допринесло най-много за Глобалното затполяне през 21 век са въглищата, следвани от нефта и природния газ. Икономическият сектор, който вреди най-много, е този на отоплението и електричеството с цели 30%. Той е следван от транспорта - 16% и производствата - 12%.

Какво ни показват данните от графиките?

Историята, която ни разказват тези графики, е добре позната на онези, които следят глобалното затопляне от дълго време. Промишленото развитие с изкопаеми горива започна в ЕС, след това пристигна в Северна Америка и тъкмо когато течеше в Китай, светът разбра, че това развитие ще дестабилизира атмосферата и потенциално ще разруши биосферата. Нещо повече - количеството парникови газове, които вече са в атмосферата, означава, че оставащият въглероден бюджет на човечеството е опасно нисък. Моделът ни на развитие с доказан успех се оказа изключително опасен, пишат от VOX.

Това е суров удар за Китай, както и за Индия, Виетнам и други страни, които се опитват да издигнат своите граждани до нивото на богатство и комфорт, предоставяни на тези на Запад. В същото време най-вече нововъзникващите икономики са изправени пред най-големите рискове от изменението на климата.

В тази бъркотия се оказва, че всички са виновни за промените в климата. Северна Америка и ЕС трябва да признаят своята историческа отговорност за емисиите. Те изразходват по-голямата част от бюджета ни за въглеродни емисии, развивайки се по начин, който сега е извън границите на милиардите бедни хора по света. В замяна на това щастие, което са постигнали, те са задължени да помогнат на развиващите се световни икономики да преминат към устойчиво развитие и да увеличат своята устойчивост на климатичните промени.

А Китай, Индия и други развиващи се страни трябва да осъзнаят, че те са на мястото на климатичния двигател през следващия век и че за всяка печалба благодарение на изкопаемите горива, те печелят още повече страдания по-късно през века.

В крайна сметка разговорът за отговорността води там, където водят всички климатични разговори: Единствената надежда да избегнем катастрофалните щети е повечето държави да се декарбонизират толкова бързо, колкото са способни, независимо от тяхната история и съперничество. Електричеството трябва бързо да се декарбонизира, да се отърве от въглищата, отоплението и транспортирането трябва бързо да се електрифицират, за да се освободят от петрола и природния газ.

Богатите страни трябва да се мобилизират, за да намалят разходите за чисти енергийни технологии чрез изследвания и широкомащабно внедряване, развиващите се страни трябва да работят възможно най-усърдно, за да заменят чистите технологии, когато се вземат решения за дългосрочна индустриална политика и инфраструктура. А тези с ресурси трябва да помогнат на тези с по-малко средства да се подготвят за бурния век, който идва.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

40

Анонимен

преди 2 години

Това не е вярно!!!Отговорът е ***,но не е за просто днес.Не ми давай наклон

39

Анонимен

преди 3 години

Когато науката се избута за сметка политиката на печалбата, резултатиете са плачевни.Ето за това сме виновни, а не за промените в климата. Човешката дейност е с незначителен принос в процеса, ако въобще има някакъв...Драстични промени в климата е имало и когато човекът е отсъствал изобщо от живота на Земята, както и когато количеството и дейността му са били незабележими.

38

Анонимен

преди 3 години

"Ако карате кола, помислете колко кила сте. Рядко виждам слаб шофьор, а това е абсолютно сигурно че води до сърдечни заболявания!"Тук бъркаш. Движението само по себе си няма да накра някой да отслабне. Истината е в храната. Ходене 1км е 58ккал. Значи ако някой изплюска един шоколад отгоре, трябва да мине 10км днес, че да го изгори.Ако им сметнеш сумарно муането, то те трябва да вървят по 50км на ден, за да изгорят излишъка от плюскането, което просто не е реалистично.

fallback