Снимка: БГНЕС

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е запечатала помещенията на Българската петролна и газова асоциация след извършена внезапна проверка на място в офиса ѝ. Причината е, че от Комисията не са открили представители на Асоциацията в посочения офис и не са успели да се свържат с такива.

От КЗК съобщиха, че е извършена внезапна проверка на място в офиса на Българската петролна и газова асоциация днес.

Проверката е част от разследване за установяване на евентуално извършени нарушения (по ЗЗК и/или от Договора за Функциониране на Европейския Съюз (ДФЕС) при определяне цените на масовите автомобилни горива по веригата производство/внос – съхранение – търговия на едро – търговия на дребно, както на отделните хоризонтални нива, така и по вертикала, от страна на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, „Лукойл България“ ЕООД, „Сакса“ ООД, „Инса Ойл“ ЕООД, „Ромпетрол България“ ЕАД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „НИС Петрол“ ЕООД, „Петрол“ АД, „Трейднет Варна“ ЕООД и Българската петролна и газова асоциация.

Действията по проверката на място са се извършили от служители на КЗК със съдействието на служители на МВР след получено съдебно разрешение от Административен съд, град София.

При посещението на проверяващия екип е установено, че офисът на Асоциацията е заключен и недостъпен. Не са установени представители на БПГА. Опитите на проверяващия екип да се свърже с такива на публикувания в интернет страницата на БПГА телефонен номер са безуспешни, уточняват от КЗК.

"На основание Закона за защита на конкуренцията проверяващият екип запечата офиса на Българската петролна и газова асоциация. Извършването на проверката бе преустановено до осигуряването на достъп от представители на Асоциацията на проверяващия екип на КЗК.

Комисията напомня, че на основание от ЗЗК при нарушаване на целостта или унищожаване на печатите, поставени при извършването на проверката, ще бъде наложена имуществена санкция в размер до едно на сто от общия оборот за предходната финансова година на сдружението на предприятия.

За противопоставяне на проверка, извършвана по чл. 50 от ЗЗК, на основание чл. 100, ал. 7, т. 3 във връзка с ал. 8 от ЗЗК се налагат периодични имуществени санкции в размер до едно на сто от среднодневния общ оборот за предходната финансова година за всеки ден до прекратяване на противоправното действие или бездействие."

Припомняме, че регулаторът започна поредна проверка на пазара на горива на 16 април, която трябва да установи има ли евентуално извършени нарушения при определяне цените на масовите автомобилни горива. Повод за образуване на производството бе постъпил сигнал от Върховна административна прокуратура (ВАП) относно несъответствието между значителния спад в цената на суровия петрол в световен мащаб (с 47.4% според Агенция Митници) през месец март и намаляването на цените на дребно на автомобилните горива в страната (с около 11%) в същия период.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase