Pixabay
fallback

Ако до момента не сте имали достатъчно време да сложите ред в дома си, то оставането вкъщи заради коронавируса ви позволява да наваксате. Старателното почистване и дезинфекция ви кара да обръщате по-голямо внимание на детайлите. Ето например чашите – могат да се измият на ръка с гъба и веро, но ако вземем стъклената бутилка, в която си наливаме вода, ще ни е по-трудно. 

Смята се, че вместо да държите пластмасови бутилки и да ги употребявате многократно, по-добре е да ги заместите със стъклени. Но и те започват да миришат в един момент, а ако нямате миялна машина, не бъдете сигурни, че вътре са чисти на 100%.
 
Както вън, така и вътре, се натрупват микроби, които от влагата се размножават. Гъбата достига само до гърлото и дори да киснете шишето в пяна и вода, те си остават там.
 
Какво се случва, ако не почистите бутилката си за вода?
 
Натрупването на патогени ще повлияе отрицателно на здравето ви. Ако пък водата е застояла и само долеете нова, то тя е още по-опасна, защото мухълът и бактериите в бутилката са причина за кашлица, алергия и затруднено дишане.
 
Според д-р Мария Вила, при пиене директно от бутилката, микроби, които имате по устата, могат да попаднат във водата, но те не са толкова притеснителни. Все пак в тялото ни има милиони бактерии. По-опасно е ако тези от мръсните ви ръце, се пренесат във водата или отвора на бутилката. Тя посочва, че когато течността е сладка – сок или спортна напитка, захарта ускорява растежа на микроорганизмите. Ето защо, веднага след изпиването на съдържанието ѝ, бутилката трябва да се измие, защото иначе ще се получи ферментация.
 
Гадене, повръщане, разстройство, главоболие, алергия или слаба кашлица, запушване на носа, са най-честите неразположения, причинени от бактериите в мръсните стъклени бутилки, показват данни на Центровете за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ.
 
Още по темата четете в Tialoto.bg 

Източник: Tialoto.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

3

Анонимен

преди 4 години

Долу "зарадвате" да се чете "затапвате"...автокорекция....

2

Анонимен

преди 4 години

21-ви век, учат ни на това, което всяка домакиня преди 30 години знаеше как да свърши.От мен един бонус - как се мие гарафа - с четка не става, ръката не влиза. Сипвате вътре една шепа пясък, малко перилен препат, малко вода, зарадвате гърлото с ръка и тръскате докато се изчисти (пясъкът действа като четка). И не изсипвате пясъка в мивката!!!

1

Анонимен

преди 4 години

А бутилките от ракия с какво да ги мием?

fallback