Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

С Национална карта властта се опитва да сложи край на роенето на висши училища. Според просветния министър Красимир Вълчев в последните години е избуяло нерационалното висше образование в някои специалности.

"В 90% от направленията системата е достигнала предела си", призна той пред депутатите по време на приемането на второ четене на промени в Закона за висшето образование.

Според него само за определени области не е нежелателно разкриването на нови университети. Имало дефицит в информационните системи, инженерните специалности, здравните грижи.

Вълчев настоя, че Националната карта ще е защитна рамка, че няма да се откриват повече висши учебни училища.

Валери Жаблянов от БСП обаче се обяви категорично против не с мотива, че така се върви към поредната свъхцентрализация.

Според него тя няма да отговори на потребностите на бизнеса.

Милена Дамянова от ГЕРБ отсече, че сега има много специалисти, от които пазарът на труда няма нужда.

Тя отбеляза, че създаването на Националната карта е подкрепено от академичната общност, от синдикатите, от работодателите.

В крайна сметка законотворците решиха, че Министерският съвет ще приеме Национална карта на висшето образование, която определя профилната и териториална структура на висшето образование по професионални направления и специалности от регулираните професии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

Бай Иван 2

преди 4 години

Ха ха.Сетиха се.Късно е либе за китка.Сега всеки втори е вишист.Само че не знае какво е завършил.Накоро се запихме с един приятел до късно и той в един момент се сети че утре е на изпит.Питам го каккъв.Не знае ама вика съм си приготвил 30 лв в книжката ,така че нямя пролем.Ха наздраве!Това е образованието в момента в Бг.30 лв. за изпит.А и още нещо се сетих.Брат ми и той реши на стари години да учи више.Наскоро взе изпита по английски с 6.Не може да брои до 10 на английски,за разлика сина ми.

52

До 55

преди 4 години

Явно не си в час. Щото ако беше, щеше да знаеш, че от бая време в УНСС най-сериозната специалност, от която реално излизат подготвени кадри, е именно специалност право. Ако ''разцъкаш" рейтинговата система и се запознаеш с индикаторите, въз основа на които е изградена, ще видиш също, че тази специалност е по-добре да се учи там, вместо където и да било другаде в страната.

51

Възмутен

преди 4 години

Не само да се ограничат нови, но трябва да се закрият някои открити вече! В УНСС само икономически специалности- какво право, каква социология,каква журналистика и др. измислени! Каква икономика в Техническия? Какви стр.инженери и архитекти във Варненски?. Какво право в Благоевград, Бургас,Пловдив, Русе и т.н. и т.н. И

fallback