Снимка: Reuters
fallback

Рисунка на над 40 000 години, открита в Индонезия и изобразяваща древна ловна сцена, е най-ранното произведение на пещерното изкуство, съобщават Франс прес и ДПА, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".

Върху пано с широчина 4,5 метра са изобразени шест бозайници - диви прасета и биволи-джуджета, преследвани от ловци - полухора-полуживотни, въоръжени с копия и въжета. Ловците са нарисувани с човешки тела, но с глави на птица, влечуго и други - фигури, известни като териантропи.

Едноцветната рисунка, за която е използван червен пигмент, е открита във варовикова скала на остров Сулавеси в провинция Южно Сулавеси.

За да определи възрастта на древната рисунка, екипът под ръководството на университета "Грифит" в Австралия е използвал усъвършенствана техника за датиране.

Според изследователите рисунката датира от късния палеолит и е на минимум 43 900 години, което я прави най-ранното известно досега произведение на праисторическото изкуство, изобразяващо ловна сцена.

Според тях рисунката е и най-ранното изображение на териантроп.

Досега за най-древна по рода си се смяташе скулптура на 40 000 години от слонова кост на мъж с лъвска глава, открита в Германия.

За сравнение - първите скални рисунки във Франция, намерени в пещерата Шове, са на около 35 000 години, а тези в пещерата Ласко - на около 20 000.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

Пешо

преди 4 години

Териантропи има и в нашето село.

3

Анонимен

преди 4 години

Първия "македонец" е нарисувал.

2

42

преди 4 години

Всъщност досега за най-древна се смяташе рисунка на *** от пещера на съседния остров Борнео.

fallback